AfD zagraża demokracji? Wanderwitz: Zamierzam złożyć wniosek o delegalizację
Poseł CDU Marco Wanderwitz zamierza złożyć w Bundestagu wniosek o delegalizację AfD. Skrajnie prawicowa partia jest już drugą siłą polityczną w Niemczech, zaraz za CDU/CSU.
- W sondażach ogólnokrajowych AfD ma ponad 20 proc., a we wschodnich landach Niemiec nawet ponad 30 proc.
- Wanderwitz: Procedura delegalizacji jest konieczna, ponieważ AfD może masowo zagrozić naszej demokracji od wewnątrz.
- Krytycy pomysłu polityka, tacy jak politolog Claus Leggewie, argumentują, że delegalizacją nie można zmienić postaw zwolenników partii.
- Zobacz także: Konflikt na Bliskim Wschodzie. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej. Podwyżka nieunikniona?
Jednocześnie partia w ostatnich latach systematycznie przesuwała się w prawo. W związku z tym poseł CDU do Bundestagu Marco Wanderwitz, wzywa do zdelegalizowania Prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD) - pisze niemiecki portal DasErste.de.
W sondażach ogólnokrajowych AfD ma ponad 20 proc., a we wschodnich landach Niemiec nawet ponad 30 proc. W zależności od tego, ile partii pokona barierę 5 procent, nie można wykluczyć na przykład absolutnej większości w Turyngii, Saksonii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim, jeśli tendencja wzrostowa się utrzyma.
AfD zagraża demokracji?
Teraz jestem głęboko przekonany, że procedura delegalizacji jest konieczna, ponieważ AfD może masowo zagrozić naszej demokracji od wewnątrz - stwierdził Wanderwitz.
Wanderwitz ma nadzieję, że osłabi to prawicowy ruch. Dodał, że “AfD stało się obecnie tak dominujące, że praktycznie łączy wszystko, co istnieje w tym spektrum politycznym”.
Krytycy pomysłu polityka, tacy jak politolog Claus Leggewie, argumentują, że delegalizacją nie można zmienić postaw zwolenników partii.
W 2021 w okręgu wyborczym, w którym wygrywał [Marco Wanderwitz - przyp. red.] od 20 lat przegrał z kandydatem AfD Mikem Moncsekiem (23,7% do 28,9%). Mandat uratowała mu lista krajowa - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Adam Gwiazda.
W Niemczech Federalny Trybunał Konstytucyjny orzeka o zakazie działalności partii. Wniosek o zakaz może złożyć Bundestag, Bundesrat lub Rząd Federalny. Wanderwitz stara się obecnie znaleźć w Bundestagu zwolenników, aby złożyć wniosek o delegalizację. Potrzebuje do tego 36 zwolenników.
Czytaj także: USA wysyłają wsparcie wojskowe do Izraela: "Żelazne wsparcie"
Wybory landowe
Do wyborów w Bawarii i Hesji dochodzi dwa lata po zaprzysiężeniu rządu federalnego składającego się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, Zielonych i liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).
W wyborach do parlamentów krajowych (landtagów) Bawarii i Hesji najlepsze rezultaty odnotowały partie chadeckie spod szyldu CDU/CSU. Rządzące Niemcami na szczeblu federalnym partie SPD, Zieloni i FDP odnotowują straty. Wzmacnia się za to prawicowo-populistyczna AfD. Tak wynika z prognoz przygotowanych na zlecenie niemieckiej telewizji publicznej ARD i ZDF - podał portal Deutsche Welle.
Źródło: daserste.ndr.de, dw.com