Adwokat: Premier ma prawo odwołać szefa CBA, ale pod szczególnymi warunkami. Jak chce to zrobić Tusk?
Adwokat dr Bartosz Lewandowski, rektor uczelni Collegium Intermarium, w mediach społecznościowych zamieścił obszerny wpis. Zapytał premiera Donalda Tuska, jak chce odwołać szefa CBA, nie łamiąc prawa.
- Radio ZET ustaliło, że Andrzej Stróżny, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego twierdzi, że nie ma podstaw do skrócenia jego kadencji. W środę na posiedzeniu Kolegium do spraw służb specjalnych zapadła m.in. decyzja o jego odwołaniu.
- Lewandowski w mediach społecznościowych zamieścił obszerny wpis, w którym skierował pytanie do Tuska, jak chciałby odwołać szefa CBA, "nie łamiąc przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym".
- Adwokat wymienił następnie przypadki, w których może nastąpić odwołanie szefa CBA.
- Zobacz także: W Sejmie ponownie zapalono świece chanukowe, a Bosak mówi o skandalu z Braunem
Radio ZET ustaliło, że Andrzej Stróżny, szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego twierdzi, że nie ma podstaw do skrócenia jego kadencji. W środę na posiedzeniu Kolegium do spraw służb specjalnych zapadła m.in. decyzja o jego odwołaniu.
Rozgłośnia podała, że przed spotkaniem Donalda Tuska i ministrów na posiedzeniu Kolegium, do siedziby CBA przyjechał były już wówczas premier Mateusz Morawiecki. Tam miał rozmawiać telefonicznie ze Stróżnym.
Szef CBA miał odmówić podpisania swojej dymisji. Wcześniej konsultował się z prawnikami.
Lewandowski: Jak Tusk chce odwołać szefa CBA nie łamiąc prawa?
Tymczasem adwokat Bartosz Lewandowski w mediach społecznościowych zamieścił obszerny wpis, w którym skierował pytanie do Donalda Tuska, jak chciałby odwołać szefa CBA, “nie łamiąc przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i nie narażając się przy tym na odpowiedzialność karną z art. 231 KK i odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu?”.
Dodał, że premier może dużo, jeśli chodzi o kształtowanie kierowniczych stanowisk służb w Polsce, zaznaczył jednak, że że szefowie służb specjalnych nie są powoływani na określone kadencje, w przeciwieństwie do szefa CBA, “który zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o CBA jest powoływany na czteroletnią kadencję na wniosek Prezesa Rady Ministrów po zasięgnięciu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych”.
Czytaj także: Bąkiewicz: W edukacji mamy zapowiedź dyktatury ciemniaków
Adwokat: Premier ma prawo odwołać szefa CBA, ale pod szczególnymi warunkami
To ważne, bowiem ustawodawca przewidział gwarancję pełnienia przez szefa CBA funkcji w całym okresie powołania (4 lata). Oczywiście ma Pan prawo odwołać szefa CBA, ale pod szczególnymi warunkami - zaznaczył ekspert.
Adwokat wymienił następnie przypadki, w których może nastąpić odwołanie szefa CBA.
Jeśli bierze Pan pod uwagę przesłankę dotyczącą nieskazitelnej postawy moralnej, obywatelskiej i patriotycznej, to nie mam dobrych wieści. Prof. Stanisław Hoc i prof. Przemysław Szustakiewicz piszą w komentarzu, że zasadniczo nie ma Pan dowolności przy interpretacji tej przesłanki. Po pierwsze muszą istnieć konkretne zarzuty wobec szefa CBA, po drugie musi to nastąpić “niezwłocznie” po wyjściu na jaw określonych faktów, a po trzecie, że Pana decyzja może być przedmiotem oceny m. in. przez Trybunał Stanu. Podrzucam fragment - napisał Lewandowski.
Dodał, że kadencja Andrzeja Stróżnego upływa 21 maja 2024 r.
Szanowny Panie Premierze @donaldtusk . Zbanował mnie Pan już jakiś czas temu z nieznanych mi przyczyn, choć nigdy nie odnosiłem się do Pana wypowiedzi na tym portalu. Załączam zatem do wiadomości aktualnego MSWiA p. @MKierwinski, bowiem chciałem zapytać czy prawdziwe są… pic.twitter.com/Td8aoq7mO4 — Bartosz Lewandowski (@BartoszLewand20) December 14, 2023
Źródło: x.com