Abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w miejscu rzezi wołyńskiej
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawił mszę św. w Parośli, ukraińskiej wsi, która stała się miejscem pierwszej zbrodni ludobójstwa na Polakach, znanej jako rzeź wołyńska. Eucharystia była częścią pielgrzymki przebaczenia i pojednania Kościołów Rzymskokatolickiego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Pojawia się jednak wiele kontrowersji wokół postawy polskiego episkopatu, szczególnie ze względu działalność księdza Isakowicza-Zalewskiego, który postrzega porozumienia dwóch kościołów jako puste gesty.
Trzydniowe obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej rozpoczęły się od polsko-ukraińskiej liturgii słowa w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i arcybiskup większy kijowsko-halicki abp Światosław Szewczuk podpisali wspólne oświadczenie "Przebaczenie i pojednanie". Na konferencji obecny był ks. Isakowicz-Zalewski, z ofiarami rzezi oraz z transparentem przypominającym o braku ekshumacji ofiar. Ksiądz został wyprowadzony przez policję.
Msza św. w Parośli
W sobotę przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki przewodniczył mszy św. we wsi Parośla, gdzie miała miejsce pierwsza zbrodnia na polskiej wsi. To wydarzenie jest uważane za początek ludobójstwa na Polakach - rzezi wołyńskiej.
W Parośli, w #Ukraina, w miejscu męczeństwa Polaków przed osiemdziesięciu laty w czasie #RzeźWołyńska, przewodniczący #KEP @Abp_Gadecki przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar. pic.twitter.com/wdOW30CpV7 — EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 8, 2023
W niedzielę odbędzie się msza św. w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Ukrainie abp Visvaldasa Kulbokasa. Udział we mszy wezmą przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy.
Premier Morawiecki i "krzyż z patyków"
W trakcie obchodów premier Mateusz Morawiecki również oddał hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, odwiedzając nieistniejącą już wieś Ostrówki.
W Parośli doszło do masowego mordu 9 lutego 1943 roku. Oddział UPA, dowodzony przez Hryhorija Perehijniaka, zaatakował wieś, podając się za oddział partyzantki świeckiej. Mieszkańców związano, a następnie zamordowano siekierami, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Masakrę przeżyło jedynie 12 rannych osób.
Źródło: tvmn.pl, TVP Info