99. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Sprawdź kiedy się odbędzie oraz poznaj harmonogram pielgrzymki do Częstochowy
W dniach 20-21 maja odbędzie się 99. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. W programie Msza św., konferencja, nocne czuwanie modlitewne oraz zawierzenie służby zdrowia Matce Bożej. Organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
- Co roku na Jasną Górę odbywa się ogólnopolska pielgrzymka polskiego środowiska medycznego, aby zawierzyć Maryi swoją pracę i służbę.
- Również i w tym roku Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza lekarzy i innych pracowników służby zdrowia do udziału.
- Sprawdź kiedy dokładnie odbędzie się pielgrzymka służby zdrowia na Jasną Górę.
- Zobacz także: Sądny dzień dla nienarodzonych dzieci w Hiszpanii. Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie ustawy aborcyjnej z 2010 roku. Co Polacy sądzą o aborcji?
W dniach 20-21 maja odbędzie się 99. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę. Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 20 maja Apelem Jasnogórskim. Następnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz Eucharystia w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W niedzielę wspólna modlitwa, poranna konferencja oraz przesłania zaproszonych gości. O godz. 11.00 Msza św. na Szczycie Jasnogórskim z Aktem Zawierzenia Maryi służby zdrowia.
W imieniu biskupa Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia oraz krajowego duszpasterza służby zdrowia – bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia na Jasną Górę. Będzie nam bardzo miło spotkań Państwa w gronie pielgrzymów, dzielić radość przebywania w Domu Jasnogórskiej Matki, ubogacając się wzajemnie doświadczeniem służby człowiekowi cierpiącemu - zaznaczył ks. Arkadiusz Zawistowski z Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.
Organizatorem ogólnopolskiej pielgrzymki polskiego środowiska medycznego jest Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
Maj - miesiąc poświęcony Maryi
Nabożeństwa majowe wywodzą się z Bliskiego Wschodu, gdzie były odprawiane w sierpniu. Wśród Koptów (czyli rdzennych mieszkańców Egiptu) w czasie nabożeństw posąg Matki Boskiej był obsypywany kwiatami. Nabożeństwa maryjne znane były też w Palestynie, Grecji i Syrii. W Europie nabożeństwa maryjne upowszechniły się w XIII i XIV wieku. Litanii (próśb) do Matki Boskiej było kilka, najpopularniejsza stała się Litania Loretańska, odmawiana w Loreto gdzie znajduje się, przyniesiony z Palestyny do Włoch przez Bałkany przez anioły, dom Matki Boskiej z Nazaretu.
Odmawiana podczas nabożeństw litania loretańska to hymn ku czci Matki Boskiej, w którym wychwalane są wszelkie cnoty dane matce Jezusa przez Boga. Dziś nabożeństwo majowe odprawiane jest w Polsce (od 1837 roku, kiedy to pierwsze nabożeństwo odprawiono w kościele Świętego Krzyża w Warszawie), we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Austrii, na Węgrzech, w Czechach, Irlandii, USA, Meksyku, Chinach i Australii.
Uczestnicząc co najmniej w dziesięciu publicznych nabożeństwach w maju, można uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Nie mogąc uczestniczyć w publicznych nabożeństwach, wierny może zyskać odpust również odmawiając codziennie nabożeństwo prywatnie przez cały maj.
Źródło: radiomaryja.pl