Wspieraj wolne media

Nabożeństwa majowe. Czym są i dlaczego warto się na nie wybrać?

1
2
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Jan Bodakowski

W czasach gdy katolicy są prześladowani, kościoły są profanowane, mieszkańcy naszego kraju wykorzeniają się z wiary, a w konsekwencji i z polskości, warto pamiętać, że pobożność maryjna jest wyznacznikiem naszej wiary, a przez to i naszej polskości.

Warto o tym pamiętać w maju, w miesiącu Matki Boskiej, kiedy to natura tak pięknie się odradza. Wierni w trakcie nabożeństw majowych, w kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach, chwalą Matkę Boską pieśniami i litaniami.

Nabożeństwa majowe wywodzą się z Bliskiego Wschodu, gdzie były odprawiane w sierpniu. Wśród Koptów (czyli rdzennych mieszkańców Egiptu) w czasie nabożeństw posąg Matki Boskiej był obsypywany kwiatami. Nabożeństwa maryjne znane były też w Palestynie, Grecji i Syrii. W Europie nabożeństwa maryjne upowszechniły się w XIII i XIV wieku. Litanii (próśb) do Matki Boskiej było kilka, najpopularniejsza stała się Litania Loretańska, odmawiana w Loreto gdzie znajduje się, przyniesiony z Palestyny do Włoch przez Bałkany przez anioły, dom Matki Boskiej z Nazaretu.

Odmawiana podczas nabożeństw litania loretańska to hymn ku czci Matki Boskiej, w którym wychwalane są wszelkie cnoty dane matce Jezusa przez Boga. Dziś nabożeństwo majowe odprawiane jest w Polsce (od 1837 roku, kiedy to pierwsze nabożeństwo odprawiono w kościele Świętego Krzyża w Warszawie), we Włoszech, w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Szwajcarii, Austrii, na Węgrzech, w Czechach, Irlandii, USA, Meksyku, Chinach i Australii.

Uczestnicząc co najmniej w dziesięciu publicznych nabożeństwach w maju, można uzyskać pod zwykłymi warunkami odpust zupełny. Nie mogąc uczestniczyć w publicznych nabożeństwach, wierny może zyskać odpust również odmawiając codziennie nabożeństwo prywatnie przez cały maj.

Podczas audiencji generalnej w maju 2003 święty Jan Paweł II stwierdził, że „jest w szczególny sposób poświęcony Matce Bożej. W czasie nabożeństw majowych – tzw. majówek – wymieniając kolejne wezwania Litanii, uświadamiamy sobie, jak wielka jest rola Maryi w historii zbawienia, w życiu Kościoła i w życiu każdego z nas”.

 

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
2
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo