80. rocznica pacyfikacji wsi Huta Pieniacka. Stowarzyszenie "Wspólnota i Pamięć": Złożymy projekt inicjatywy uchwałodawczej
Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć” w 80. rocznicę zagłady Huty Pieniackiej zamierza złożyć projekt inicjatywy uchwałodawczej do Rady m.st. Warszawy ws. upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Powązkach Wojskowych.
- Organizacja “z tej okazji, wraz z przyjaciółmi z SUOZUN z Wrocławia” będzie rozdawać mieszkańcom Warszawy pocztówki z informacją o ludobójstwie.
- Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”: Weźmiemy też czynny udział w obchodach organizowanych przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka. O 10:30 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a o 12:00 uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
- Stowarzyszenie poinformowało również, że o godz. 14:00 organizuje konferencję prasową przed warszawskim ratuszem.
- Zobacz także: Szef Papieskiej Akademii Teologicznej krytycznie o masonach. Bp Antonio Stagliano: "Nie może być zgody Kościoła z masonerią"
Zbliża się 80. rocznica zagłady Huty Pieniackiej przez zbrodniarzy z ukraińskiego SS Galizien. 28 lutego 1944 r. zamordowano tam ok. 1200-1500 Polaków z samej miejscowości, ale też z okolic - napisało na swoim profilu facebookowym Stowarzyszenie “Wspólnota i Pamięć”.
Organizacja “z tej okazji, wraz z przyjaciółmi z SUOZUN [Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów - przyp red.] z Wrocławia” będzie rozdawać mieszkańcom Warszawy pocztówki z informacją o ludobójstwie.
Obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Huta Pieniacka
Weźmiemy też czynny udział w obchodach organizowanych przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka. O 10:30 Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a o 12:00 uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza - czytamy.
Stowarzyszenie poinformowało również, że o godz. 14:00 organizuje konferencję prasową przed warszawskim ratuszem, po której zostanie złożony projekt inicjatywy uchwałodawczej do Rady Miasta Stołecznego Warszawy ws. upamiętnienia ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Powązkach Wojskowych.
Czytaj także: Bąkiewicz: Rolnicy wybudzili się z europejskiego letargu. Teraz czas na całą Polskę
160 osób ocalało z masakry
28 lutego 1944 r., ukraińscy żołnierze 4 Galicyjskiego Ochotniczego Pułku Policji SS, oddziały UPA oraz ukraińscy mieszkańcy okolicznych wiosek, wkroczyli do wsi Huta Pieniacka w powiecie brodzkim województwa tarnopolskiego, zamieszkanej przez ludność polską. Śmierć z ich rąk poniosło co najmniej 850 mieszkańców wsi i uciekinierów z Wołynia. Przeżyło około 160 osób.
Źródło: facebook.com, radiogdansk.pl