5 października - 84 rocznica zamordowania obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku przez Niemców
5 października mija 84 rocznica zamordowania w 1939 roku przez Niemców 38 pracowników Poczty Polskiej w Gdańsku. Zostali oni skazani przez niemiecki sąd na karę śmierci pod surrealistycznym zarzutem walki w szeregach partyzantki. Zbrodniczy wyrok wykonano na ćwiczebnym poligonie policji gdańskiej na Zaspie. Niemcy wypłaciły odszkodowania rodzinom pomordowanych w 2001 roku.
O 4.45, 1 września 1939 roku budynek Poczty Polskiej w Gdańsku zaatakowały oddziału Policji Porządkowej (Schutzpolizei) oraz pododdziały SS Wachsturmbann "E" i SS-Heimwehr Danzig.
Poczty Polskiej broniło 43 pocztowców polskich z Gdańska, 10 pocztowców z Gdyni i Bydgoszczy oraz jeden polski kolejarz z Gdańska. Obrońcy mieli trzy lekkie karabiny maszynowymi, pistolety, karabiny i granaty.
O 19 pocztowcy podali się Niemcom. Dwu pierwszych pocztowców wychodzących z białą flagą Niemcy zabili na miejscu. Sześciu pocztowców uciekło z budynku po kapitulacji, dwóch z nich Niemcom udało się schwytać 2 września. 28 obrońców zostało przez Niemców uwięzionych i poddanych torturom. 16 poparzonych przez niemieckie miotacze ognia i rannych od ostrzału umieszczono w szpitalu, 6 z nich zmarło.
Po procesie 38 uwięzionych Polaków Niemcy zamordowali na podstawie niemieckiego rozporządzenia o specjalnym wojennym prawie karnym z 1938 roku. Ci polscy pocztowcy, którzy nie dotarli 1 września do pracy, zostali przez Niemców wysłani do obozów koncentracyjnych.
Sędziowie, którzy zlecili zamordowanie Polaków, nie ponieśli żadnej odpowiedzialności w RFN. Hansa Giesecke został dyrektorem Sądu Krajowego Hesji we Frankfurcie nad Menem. Kurt Bode był wiceprezesem Wyższego Sądu Krajowego w Bremi.
Miejsce pochówku polskich pocztowców nie było znane. Przypadkowo odkryto je 28 sierpnia 1991 w czasie budowy na gdańskiej Zaspie.
Historię bohaterskiej obrony Poczty Polskiej przypomina wydany przez Zin Zin Press komiks historyczny „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”. Autorem scenariusza komiksu jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski (historyk zajmujący się historią Westerplatte), rysunków Jacek Przybylski. Komiks uzupełnia wkładka historyczna (autorstwa Marcina Kłodzińskiego) o dziejach Poczty Polskiej w Gdańsku ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z ataku niemieckiego na Pocztę.