Wspieraj wolne media

44 lata temu powstała Konfederacja Polski Niepodległej

0
0
0
KPN
KPN / Fot. Wikimedia Commons

44 lat temu (1 września 1979 roku) przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Warszawie zainaugurowała swoją działalność Konfederacja Polski Niepodległej. Podczas nielegalnej manifestacji członkowie nowo powstałej KPN rozdawali „Deklarację ideową”. Deklaracja ta domagała się zakończenia sowieckiej dominacji, likwidacji Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, stworzenia III RP.

Postsanacyjna KPN wywodziła się ze środowiska niepodległościowej opozycji związanej z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Liderem konfederacji był Leszek Moczulski. KPN wydawał około 30 pism.

Jeszcze jako członek ROPCiO Moczulski „domagał się uznania niepodległościową opozycję 'socjalistycznych przemian' w Polsce po 1945 roku”, upaństwowienia, etatyzmu, rad robotniczych zarządzających przedsiębiorstwami, „Naczelnej Rady Gospodarczej” kierującej życiem gospodarczym i demokracji. Moczulski już jako przywódca KPN uważał, że dzięki niepodległości zapanuje w Polsce prawdziwy socjalizm, gdyż Polacy są narodem socjalistycznym.

Leszek Moczulski od 1947 do 1948 był działaczem Związek Walki Młodych (ZWM powstał w 1943 roku, był przybudówką sowieckich kolaborantów z PPR, zwalczał nie komunistyczne podziemie, po wojnie ZWM zajmował się terrorem wobec antykomunistów, chłopów, prześladowaniem na uniwersytetach profesorów nie komunistów, agitowaniem za komunistycznym reżimem). W 1948 wraz z ZWM przystąpił do Związku Młodzieży Polskiej, został członkiem Polskiej Partii Robotniczej, a po jej przekształceniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Po ukończeniu studiów Moczulski pracował w prasie komunistycznej (w 1950 praktykant w Trybunie Ludu, od 1950 do 1953 w Życiu Warszawy, od 1953 do 1954 tygodnika Wieś, w 1955 był redaktorem gazet zakładowych, od 1957 do 1958 pisywał w Dookoła Świata i Telewizji Polskiej, od 1960 do 1961 Naprzód, od 1961 do 1977 pracował jako dziennikarz i kierownik działy historycznego czasopisma Stolica).

W III RP okazało się, że był za pieniądze tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa w latach 1969 – 1977 ( dwukrotne wyroki sądów lustracyjnych I i II instancji oraz wyrok sądu najwyższego z 2008). Jako kłamca lustracyjny przez 10 lat ma zakaz pełnienia funkcji publicznych. Promotorem pracy doktorskiej Moczulskiego był w 2005 roku Bronisław Geremek.

Kalendarium działań KPN opublikowane na stronie internetowej IPN:

„1979
1 IX – Powstanie Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Uroczyste odczytanie Aktu Założycielskiego KPN przez Ninę Milewską w rocznicę wybuchu II wojny światowej, przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Akt Założycielski podpisało 51 osób. Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą niezależną partią polityczną w bloku wschodnim. Podstawy programowe Konfederacji zostały sformułowane przez Leszka Moczulskiego w pracy Rewolucja bez rewolucji, w której otwarcie wskazano na niepodległość jako cel polityczny nowego ugrupowania.
21 X – Spotkanie Rady Politycznej KPN i wybór Leszka Moczulskiego na przewodniczącego Konfederacji.

1980
23 III – Wybory do Sejmu PRL. KPN podjęła próbę zarejestrowania 8 kandydatów. Po odmowie rejestracji Konfederacja ogłosiła bojkot wyborów.
3 V – Zorganizowane przez KPN publiczne obchody święta Konstytucji 3 Maja.
26 VII – Pierwszy Kongres Konfederacji Polski Niepodległej zorganizowany w Lądku-Zdroju. Kongres został rozbity przez SB, obrady kontynuowano w areszcie, przyjęto m.in. rezolucję na temat stosunków polsko-sowieckich.
20–21 VIII – Aresztowania działaczy KPN, m.in.: Romualda Szeremietiewa, Leszka Moczulskiego i Tadeusza Stańskiego.
23 IX – Aresztowanie, dopiero co zwolnionego Leszka Moczulskiego, pod zarzutem obrazy organów naczelnych PRL.

1981
25 V – Ogólnopolskie manifestacje w obronie więzionych za przekonania, w tym również liderów KPN.
15 VI – Proces przywódców KPN. Przed warszawskim Sądem Wojewódzkim na ławie oskarżonych zasiedli: Leszek Moczulski, Romuald Szeremietiew, Tadeusz Stański i Tadeusz Jandziszak.
17 IX – Ogólnopolski zlot KPN w Częstochowie, podczas którego m.in. poświęcono w klasztorze jasnogórskim sztandar Konfederacji.
2 XII – Oświadczenie KPN wzywające do strajku generalnego, jako odpowiedzi na zaostrzenie metod walki z opozycją i przewidywane represje ze strony władz.

1982
23 II – Rozpoczęcie procesu przywódców KPN przed Sądem Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
8 X – Ogłoszenie wyroków więzienia w procesie przywódców KPN: Leszek Moczulski (7 lat), Romuald Szeremietiew (5 lat), Tadeusz Stański (5 lat), Tadeusz Jandziszak (2 lata w zawieszeniu na okres 5 lat).

1983
1 VII – Osadzenie przywódców KPN w więzieniu w Barczewie.
22 IX – Oświadczenie Rady Politycznej KPN na temat aktywności w konspiracji.

1984
23 VII – Amnestia, na mocy której zwolniono prawie wszystkich więźniów politycznych, w tym liderów KPN.
14 IX – Obrady Rady Politycznej KPN, podczas których zdecydowano o kontynuowaniu działalności o charakterze półjawnym i bez użycia przemocy. Odejście z Konfederacji Romualda Szeremietiewa oraz Tadeusza Stańskiego, którzy utworzyli Polską Partię Niepodległościową.
22 XII – II Kongres KPN. Leszek Moczulski został ponownie wybrany przewodniczącym partii. Przyjęto do realizacji strategię tzw. „trzech horyzontów”, tj.: walka o pluralizm związkowy, walka o pluralizm polityczny, walka o niepodległą III Rzeczpospolitą.
XII – Przekazanie ambasadorom państw sygnatariuszy konferencji jałtańskiej „Memorandum” zwracającego uwagę m.in. na niedopełnienie postanowień konferencji z lutego 1945 r.

1985
1 III – Wznowienie „Gazety Polskiej” – pisma KPN z lat 1979–1981.
9 III – Spotkanie Rady Politycznej KPN w Warszawie, podczas którego przyjęto „Rezolucję w sprawie wolnych wyborów”. Zgromadzenie zostało rozbite przez grupę antyterrorystyczną. Aresztowano: Leszka Moczulskiego, Krzysztofa Króla, Andrzeja Szomańskiego, Dariusza Wójcika, Adama Słomkę.

1986
3 III – Rozpoczęcie II procesu przywódców KPN. 22 kwietnia ogłoszono wyroki pozbawienia wolności: Leszek Moczulski (4 lata), Krzysztof Król (2,5 roku), Adam Słomka (2,5 roku), Andrzej Szomański (2 lata), Dariusz Wójcik (2 lata).
15 VIII – Uchwalenie amnestii dla więźniów politycznych.

1987
27 IV – Wizyta przewodniczącego KPN w Białym Domu, spotkanie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Georgem Bushem.
29 XI – Referendum w sprawie tempa i zakresu reform gospodarczych i politycznych. KPN w tym dniu zorganizowała w Krakowie manifestację wzywającą do bojkotu referendum.

1988
Członkowie KPN aktywnie uczestniczą w organizacji akcji protestacyjnych, między innymi sierpniowych strajków w śląskich kopalniach oraz biorą udział w listopadowej głodówce w katedrze katowickiej w sprawie wyrzuconych z pracy górników.

1989
22 II – Demonstracje organizowane przez Konfederację na rzecz poszanowania praw obywatelskich w Polsce i Czechosłowacji.
4 II – III Kongres KPN w Warszawie, rozbity przez siły SB i MO. Obrady wznowiono 4 marca 1989 r. w Krakowie. Na Kongresie zajęto stanowisko wobec toczących się obrad „okrągłego stołu”. Nie negowano ewentualnych korzyści z rozmów, wskazywano jednak na to, iż wszelkie porozumienie jest formą walki z systemem.
III-V – Liczne demonstracje KPN, NZS, FMW oraz WiP w Krakowie spotykające się z brutalną odpowiedzią milicji i ZOMO.
4 VI – Pierwsza tura wyborów czerwcowych. Konfederacja zarejestrowała listy we wszystkich ważniejszych regionach kraju, nie uzyskała jednak żadnego mandatu w sejmie kontraktowym.
VII – Demonstracje KPN przeciwko wyborowi Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta Polski.
X 1989 - I 1990 – Akcja zajmowania budynków PZPR oraz siedzib PRON i ZSMP.

1990
11 II – Powołanie Forum Demokratycznego, w skład którego weszły m.in.: KPN, Stronnictwo Pracy, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Solidarność 80.
27 V – Wybory samorządowe, KPN zdobyła ok. 50 mandatów w skali kraju.
VIII-IX – KPN organizuje pikiety oraz blokady baz wojsk sowieckich pod hasłem
„Sowieci do domu”.
25 XI – I tura wolnych wyborów prezydenckich. KPN wystawiła kandydaturę Leszka Moczulskiego, który uzyskał 2,5% głosów. Kandydat KPN w II turze udzielił poparcia Lechowi Wałęsie.

W kolejnych latach KPN kontynuowała swoją działalność. W pierwszych wolnych
wyborach parlamentarnych z 27 października 1991 r. kandydaci KPN uzyskali
7,5% głosów (46 mandatów)”.

Bibliografia
1. „Archiwum Opozycji Kolekcje osobiste, tematyczne i środowiskowe” tom II
Ośrodek KARTA Warszawa 2007
2. Grzegorz Kucharczyk „Mała historia polskiej myśli politycznej” Klub Książki Katolickiej 2007
3. Wikipedia.
4. http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Leszek_Moczulski

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo