Wspieraj wolne media

Ukraina uderza w Polskę? Nieoficjalnie: Szefowa Komisji Europejskiej niszczy marzenia polskich rolników. Warszawa może czuć się oszukana

3
3
4
Szefowa KE Ursula von der Leyen
Szefowa KE Ursula von der Leyen / Fot. Youtube

Ukraińska wdzięczność Polsce za okazaną pomoc w trakcie wojny ma jak się okazuje swoje granice. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miała podjąć niekorzystną dla nas decyzję. Polskie władze mogą mieć problem z wypełnieniem obietnic złożonym rolnikom.

Już w niedzielę korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała, że planowane na poniedziałek zatwierdzenie pakietu nie jest możliwe, bo blokuje je przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen, która otrzymuje telefony z Ukrainy, zarzuca Polsce utrudnienia w tranzycie ukraińskiego zboża przez swoje terytorium. Jak podaje RMF FM, informacje z Kijowa pochodzą z najwyższego szczebla. Dodatkowo Węgry wciąż nie zniosły jednostronnej blokady importu.

Jest wiele wyzwań i spraw nierozwiązanych, więc nie byliśmy w stanie zatwierdzić pakietu wsparcia, ale kontynuujemy rozmowy jak rozwiązać problem i wąskie gardła, których doświadczamy, by zapewnić swobodny tranzyt ukraińskich towarów - poinformowała rzecznik Komisji Europejskiej Mariam Garcia Ferrer.

Jeden z urzędników w Komisji Europejskiej, komentując dla korespondentki Polskiego Radia brak zgody na zatwierdzenie 100 milionowego pakietu, stwierdził, że wszystko zależy od decyzji Ursuly von der Leyen.

Czytaj więcej: Klimatyczne szaleństwo nie zna granic rozsądku. Irlandzki rząd zaproponował rozwiązanie kwestii krów. Rolnicy stawiają opór

Oczekiwania Ursuly von der Leyen

Zdaniem doniesień medialnych, podobno przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma się domagać od piątki krajów, w tym od Polski, deklaracji dotyczących tego, jak przebiega tranzyt zboża z Ukrainy. Dodatkowo szefowa Komisji ma kwestionować drugi pakiet w wysokości 330 milionów euro dla pozostałych państw, ale nie jest wiadomo, z jakich powodów. 

To dodatkowo komplikuje zgodę na 100 milionowy pakiet pomocy dla rolników. Kilkanaście państw bowiem kwestionowało go w przeszłości i mówiło o nierównym traktowaniu wszystkich krajów w rozdzielaniu pieniędzy z unijnej rezerwy kryzysowej. Kiedy komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski zaproponował rzeczone 330 milionów euro pozostałe państwa przestały blokować 100 milionowy pakiet.

Zgodnie z porozumieniem z końca kwietnia między Komisją a Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami, import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do tej piątki krajów jest zakazany, ale tranzyt do pozostałych państw ma być zapewniony i nieskrępowany.

Źródło: next.gazeta.pl, rmf24.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
3
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo