Wspieraj wolne media

36 rocznica śmierci Stanisława Szukalskiego - twórcy cenionego przez nacjonalistów i Leonardo DiCaprio

0
0
0
Stanisław Szukalski
Stanisław Szukalski / Fot. Wikimedia Commons

19 maja 1987 roku, 36 lata temu, w Burbank w stanie Kalifornia, zmarł Stanisław Szukalski, wielki polski patriota, legendarny twórca odwołujący się do słowiańszczyzny, do dziś ceniony przez narodowców, tożsamościowców i rodzimokulturowców, oraz Leonardo DiCaprio - a znienawidzony przez lewicę.

Stanisław Szukalski urodził się w ubogiej rodzinie w 1893 roku w Warcie koło Sieradza, i zmarł w nędzy w 1987 roku w Kalifornii. Wraz z rodzicami w 1907 wyemigrował do USA. Uczył się w Institute of Art w Chicago i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (po wyrzuceniu z ASP przygarnął go Jacek Malczewski). Tworzył w USA i II RP.

Był albo niezwykle ceniony, albo znienawidzony. Postulując twórczość opartą na rodzimej tożsamości, otworzył w Krakowie własną szkołę artystyczną o nazwie „Twórcownia”. Twórcy sympatyzujący z Szukalskim stworzyli w 1929 grupę artystyczną Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce, która odwoływała się do polskiej słowiańskiej tożsamości.

Do najsłynniejszych projektów Szukalskiego należał: zespół rzeźbiarsko-architektonicznego pod nazwą "Duchtynia", który miał powstać na dnie Smoczej Jamy pod Wawelem, i stać się miejscem kultu Słowiańszczyzny, płaskorzeźby na gmachu Urzędów Niezespolonych w Katowicach, pomnik Bolesława Chrobrego, pomnik oraz grobowiec Józefa Piłsudskiego. Szukalski był też autorem dramatu „Krak, Syn Ludoli.”.

Szukalski niezwykle cenił Józefa Piłsudskiego, postulował powstanie „Neuropy” (zjednoczonej Europy bez Anglii, Francji, Niemiec i Włoch). Stworzony przez Szukalskiego symbol „toporła” jest dziś symbolem odrzucających katolicyzm środowisk nacjonalistycznych. Przez rodzimokulturowców zapomniany za to jest symbol „Topokrzyża”, który służył wspierania walki chrześcijańskich kupców z żydowskim monopolem handlowym w ramach akcji „GOJ — Gospodarczą Organizujmy Jedność”.

Ojciec Stanisława Dyonizy Szukalski przed wyjazdem z rodziną w USA pracował w Afryce Południowej, gdzie w 1899 roku wziął udział w drugiej wojnie burskiej, walcząc w armii afrykanerów przeciwko brytyjskim okupantom. Sam Szukalski przyjaźnił się z ojcem Leonarda DiCaprio.

W czasie II wojny światowej i po niej Szukalski, i poświęcił się badaniu historii, kształtowania się języków i kultur. „Stach z Warty” był też twórcą koncepcję o pochodzeniu starożytnych Polaków (Lechitów) zwaną zermatyzmem.

Najbardziej znanym fanem Szukalskiego jest amerykański aktor Leonardo DiCaprio. Aktor jest współproducentem filmu “Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski”. Leonardo DiCaprio znał Szukalskiego i traktował jak własnego dziadka (na emigracji po II wojnie światowej w Kalifornii Stanisław Szukalski zaprzyjaźnił się z ojcem aktora rysownikiem komiksów George’em DiCaprio). Reżyserem filmu produkowanego przez Leonardo DiCaprio (jego ojca i Anie Dobrowolską) jest Irek Dobrowolski. Według doniesień medialnych Szukalski był dla DiCaprio inspiracją, gdy grał w filmie Titanic. Aktor i jego rodzina są posiadaczami kolekcji dzieł polskiego artysty.

W wydanej nakładem Narodowego Centrum Kultury pracy „Fantastyczny Kraków” autorstwa Pawła Dunin-Wąsowicza, czytelnicy mają okazję poznać motywy obecne w powieściach i opowiadaniach fantastycznych związane z Krakowem, w tym też motywy obecne w twórczości Szukalskiego.

Szukalski jest na indeksie lewicy. Przejawem tego jest między innymi artykuł „Neopoganie, nacbole, neofaszyści, czyli kto dostarczy paliwa Marszowi Niepodległości 2018” autorstwa Przemysława Witkowskiego (wykładowcy na Uniwersytecie Wrocławskim i Collegium Civitas, i publicysty Krytyki Politycznej), który okazał się na lewicowym portalu groteskowej opozycji Oko Press. Jego zdaniem stworzony przez Szukalskiego symbol Toporzeł to „przedwojenny symbol polskich faszystów”.

Relacja wideo z wystawy w CSW prac Stanisława Szukalskiego:

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo