20 lat Polski w Unii Europejskiej. Polacy podzieleni przy ocenie łącznego bilansu
W najnowszym sondażu, który został przeprowadzony przez IBRiS dla rp.pl, Polacy odpowiedzieli na pytanie o bilans zysków i strat wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
- Zauważalne są różnice, gdy analizie zostaną poddane odpowiedzi różnych grup respondentów z uwzględnieniem ich poglądów politycznych.
- Wśród wyborców deklarujących przywiązanie do koalicji rządzącej aż 86 proc. uważa, że dominują pozytywy płynące z obecności Polski w UE
- Z kolei wśród wyborców dzisiejszej opozycji jedynie 27 proc. wskazało, że nasze członkostwo w UE należy oceniać pozytywnie.
- Zobacz także: Nad von der Leyen zbierają się czarne chmury. Chodzi o kwestię Pfizergate. Rząd Tuska wycofuje skargę
Polacy oceniają bilans członkostwa w UE
53,5 proc. ankietowanych stwierdziło, że analizując sytuację w tych kategoriach, przeważają zalety, w tym 32,2 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie” jest więcej pozytywów, a 21,3 proc. stoi na stanowisku, że „raczej” plusy przeważają.
Przeciwnego zdania jest łącznie 16,7 proc. badanych – 5,8 proc. „zdecydowanie” dostrzega więcej wad niż zalet wynikających z członkostwa Polski w UE, a 10,9 proc. „raczej” widzi przewagę negatywnych konsekwencji. 24,7 proc. uważa, że plusy i minusy równoważą się, a ok. 5 proc. nie umie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
Co ciekawe, sondaż z takim samym pytaniem został zrealizowany przez IBRiS pod koniec 2020 roku. 64,4 proc. badanych wówczas wskazało na przewagę zalet, 17,1 proc. – wad, a opinię, że równoważą się plusy i minusy wyrażało 15,8 proc. ankietowanych. Dlaczego zarysowuje się malejący entuzjazm Polaków w stosunku do Unii Europejskiej?
Źródło: rp.pl