Wspieraj wolne media

15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto? Czy to dzień wolny od pracy?

0
0
3
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Charles Mellin
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Charles Mellin / Fot. Wikimedia Commons

15 sierpnia to dzień, w którym obchodzone są dwa święta - kościelna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz państwowe święto Wojska Polskiego. Co to za święto oraz jakie tradycje wiążą się z tymi obchodami. Upewnij się również czy to dzień wolny od pracy.

15 sierpnia. Co to za święto? 

Zarówno Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jak i Dzień Wojska Polskiego wypadają tego samego dnia, w poniedziałek 15 sierpnia 2022. W większości miast będą się odbywały uroczystości związane z obchodami wydarzeń niezwykle ważnych dla Polaków. Tego dnia na ulicach zobaczymy pokazy wojskowe, a w kościołach wierni uczczą śmierć Maryi - patronki ziemi i roślinności.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Co to za święto?

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest w Kościele katolickim 15 sierpnia. W konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) 1 listopada 1950 r. papież Pius XII ogłosił dogmat, który stwierdzał, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały.

Powiedział, że kwestię śmierci Maryi podjął dopiero Jan Paweł II w swojej katechezie z 25 czerwca 1997 r.

Papież opowiedział się wówczas za tezą, że Maryja, podobnie jak każdy człowiek umarła, a następnie została przez Jezusa wskrzeszona, czyli dostąpiła zmartwychwstania z ciałem i duszą i została wzięta do nieba - o. prof. Grzegorz Bartosik.

Treść dogmatu potwierdza wielowiekową wiarę Kościoła. Święto Wniebowzięcia Matki Bożej obchodzone było już od na przełomie V i VI wieku.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycje ludowe, czyli święcenie zebranych plonów

W tradycji ludowej 15 sierpnia jest świętem Matki Bożej Zielnej lub Matką Bożą Zielną. 

Są dwa tłumaczenie tego zwyczaju. Jeden związany z apokryfami, czyli niekanonicznymi księgami, według których św. Tomasz po Wniebowzięciu wszedł do grobu, gdzie miało spoczywać ciało Maryi i zobaczył tam jedynie kwiaty i zioła. Natomiast druga tradycja, tłumaczy, że kwiaty i zioła są symbolem Matki Bożej, która jest najpiękniejszym owocem ziemi - wyjaśnił o. prof. Bartosik.

Zgodnie z tradycją 15 sierpnia w Polsce w dowód wdzięczności Bogu za zebrane plony przynosi się do kościoła bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół, które na zakończenie liturgii są święcone przez kapłana.

15 sierpnia. Jest wolne od pracy ?

Zgodnie z obowiązującą ustawą Polacy mogą liczyć aż na 13 dni ustawowo wolne od pracy. Zatem, 15 sierpnia jest również dniem ustawowo wolnym od pracy.

Czytaj więcej: Uczestniczka ŚDM twierdzi, że odzyskała wzrok. "Kiedy otworzyłam oczy, nagle wszystko zobaczyłam wyraźnie"

15 sierpnia. Co upamiętnia święto Wojska Polskiego?

15 sierpnia wypada także święto Wojska Polskiego, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odbyła się w 1920 r. Corocznie z okazji tego święta odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste msze święte w intencji poległych na polu chwały, na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.

Źródło: dzieje.pl, radioplus.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo