14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Warto docenić korzyści płynące z wielopokoleniowych rodzin. "Seniorzy posiadają mądrość życiową, doświadczenie życiowe"
We wtorek 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora, który podkreśla ogromną rolę seniorów w społeczeństwie i zachęca do integracji między pokoleniami.
- We wtorek 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora, który podkreśla ogromną rolę seniorów w społeczeństwie.
- Zmieniająca się struktura społeczna negatywnie wpływa na kondycję psychiczną seniorów.
- Badania wskazują, że częsty kontakt z dziećmi poprawia ich kondycję i zmniejsza ryzyko chorób.
- Zobacz także: Prezydent Duda przemawiał w Sejmie. Niesmaczne zachowanie Tuska i polityków opozycji. Zobacz reakcję opozycji na słowa polskiego przywódcy
We wtorek 14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora. Jednakże zmieniający się dynamicznie model życia sprawił, że dziś rzadziej niż kiedyś spotykamy rodziny wielopokoleniowe, które mieszkają pod jednym dachem. Jednocześnie zmienia się również struktura społeczna, gdzie dominującą rolę zyskują i będą zyskiwać osoby starsze.
To właśnie osoby starsze narażone są najczęściej na wykluczenie, często dotyka je samotność, próbują więc podejmować rozmowę z osobami napotkanymi na ulicy, w sklepie czy w komunikacji miejskiej.
Najważniejsze to rozmawiać, być ze sobą, być blisko. To najpiękniejsze przygotowanie się do starości. Odkrywajmy, że jesteśmy darem dla siebie i tak się starzejmy. Miłość jest najważniejsza, to ona pomaga się starzeć pięknie - powiedział w rozmowie z Radiem Warszawa Mariusz Dorot, pedagog i terapeuta, zajmujący się też gerontologią.
Czytaj więcej: Osoby zaszczepione na COVID-19 są mniej płodne? Interesujące wyniki badań. Na zachodzie powstają specjalne grupy randkowe
Mądrość życiowa seniorów. Kontakt z dziećmi poprawia ich kondycję psychiczną
Seniorzy mogą dzielić się z innymi swoją ogromną mądrością życiową i doświadczeniem życiowym. Badania i inicjatywy pilotażowe wskazują, że seniorzy, którzy są aktywni, którzy mają kontakt zwłaszcza z dziećmi są w lepszej kondycji psychicznej i nie rozwijają się u nich tak często choroby wieku podeszłego.
Im bliżej jesteśmy seniorów, tym większą mądrość możemy od nich pozyskać. Seniorzy posiadają mądrość życiową, doświadczenie życiowe, większy dystans do pewnych sytuacji, które młodszym ludziom wydają się konieczne do realizacji - podkreślił w rozmowie z Radiem Maryja prof. Jacek Kurzępa.
Jak podał GUS, w 2021 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wynosiła w Polsce 9 mln 700 tysięcy. Według szacunków do 2030 r. w naszym kraju będzie blisko 11 mln seniorów.
Źródło: marsz.info, radiomaryja.pl