Wspieraj wolne media

103 lata temu Polska zawarła sojusz z Ukrainą, by razem bronić się przed Rosją

1
3
0
Od lewej gen. Antoni Listowski, Symon Petlura, płk. Wołodymyr Salśkyj, płk. Marko Bezruczko, oficerowie ukraińscy i polscy – wyprawa kijowska, kwiecień 1920 roku
Od lewej gen. Antoni Listowski, Symon Petlura, płk. Wołodymyr Salśkyj, płk. Marko Bezruczko, oficerowie ukraińscy i polscy – wyprawa kijowska, kwiecień 1920 roku / Fot. Wikimedia Commons

21 kwietnia 1920 roku, 103 lata temu, Polska i Ukraina zawarły umową międzynarodową (zwaną paktem Piłsudski-Petlura). Polska uznała niezawisłość Ukrainy i jej władzę (Dyrektoriatu, na którego czele stał Semen Petlura). Granica Polski z Ukrainą miała przebiegać na linii granicy zaboru rosyjskiego i zaboru austriackiego — na linii rzeki Zbrucz, w poprzek Wołynia (z Równem i Krzemieńcem) i wzdłuż Prypeci. Ukraina i Polska zagwarantowały, że nie będą zawierać umów ze swoimi wrogami i będą szanować prawa mniejszości narodowych.

Sojusz Polski z Ukrainą

Rokowania były tajne, ale ustalenia umowy opublikowano 28 kwietnia 1920 roku w Monitorze Polskim. Ukraina (pod nazwą Ukraińskiej Republiki Ludowej) swoja niepodległość proklamowała 20 listopada 1917 roku. Na jej czele stanął naczelny ataman wojsk URL Semen Petlura. Wojska ukraińskie zmuszone były do walki w obronie Ukrainy z wojskami białej i bolszewickiej Rosji.

Istnienie niepodległej Ukrainy było w interesie Polski. Ukraina stanowiła bowiem bufor chroniący Polskę przed rosyjskim imperializmem (białym czy bolszewickim).

Umowa ta umożliwiła Polsce i Ukrainie wspólną walkę z Rosją. Wraz z umową, po trzech dniach zawarta została tajna konwencja wojskowa o wspólnej walce z Rosjanami — kontrofensywa ruszyła 25 kwietnia. W myśl konwencji wojskowej oddziały ukraińskie podporządkowały się polskiemu dowództwu, Ukraińcy mieli zapewniać prowiant Polakom, Polacy mieli dostarczać Ukraińcom broń, po zakończeniu walk Polacy mieli się wycofać z terenów ukraińskich.

Polakom i Ukraińcom udało się wyzwolić Kijów. Niestety armia Rosji sowieckiej przeprowadziła kontruderzenie, które zatrzymało się dopiero w czasie cudu nad Wisłą. Wyczerpani walką Polacy dowodzeni przez Piłsudskiego niestety zdradzili Ukraińców i zawarli separatystyczny pokój z Rosją sowiecką. Osamotnieni Ukraińcy przegrali i Ukraina na 80 lat znalazła się pod rosyjską okupacją.

Zobacz także: Rozwój technologii kwantowych. Jak wykorzystać ją w Siłach Zbrojnych?

Skutki polskiej nielojalności

Po niespełna dwóch dekadach Rosja sowiecka wraz z nazistowskimi Niemcami zaatakowała Polskę. Pół Polski znalazło się pod okupacją Rosjan i już nigdy więcej nie wróciło do Polski. Miliony Polaków zostały zamordowane przez Rosjan i Niemców. W wyniku II wojny światowej powojenna Polska była faktycznie okupowana przez Rosjan, którzy na pięć dekad wpędzili Polaków w nędzę, prowadzi kolonialny wyzysk Polski, niszczyli polskie środowisko i zablokowali rozwój polskiej nauki i techniki, odebrali Polakom prawa i wolności.

Sonda
Wczytywanie sondy...
1
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo