Zielone Świątki 2023. Czy to święto nakazane? Czy wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej? Poznaj pochodzenie ludowej nazwy tej uroczystości
Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego to ważna uroczystość kościelna. Zgodne z kalendarzem liturgicznym wypada 49 dni po Wielkanocy. Czy wierni mają obowiązek uczestniczyć we mszy świętej w tym dniu?
- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego do bardzo ważne święto z perspektywy każdego wierzącego chrześcijanina.
- W tym dniu wspomina się w kościele moment zesłania darów Ducha Świętego na apostołów i uczniów Jezusa Chrystusa.
- W Tradycji katolickiej bardzo ważne jest, aby ten dzień został odpowiednio uczczony przez wiernych, gdyż wspomina się tu Trzecią Osobę Boską.
- Zobacz także: Zielone Świątki 2023. Czy jest to dzień wolny od pracy? Pogańska historia zielonych świątków, zaadaptowana przez Katolików
Zesłanie Ducha Świętego, to święto ruchome - zawsze wypada jednak w niedzielę. Uroczystość ta kończy okres wielkanocny w Kościele katolickim. Zielone Świątki są jednym z najważniejszych świąt, obchodzonych w Tradycji chrześcijańskiej.
Zesłanie Ducha Świętego 2023 - czy trzeba uczestniczyć na mszy świętej?
Zesłanie Ducha Świętego to uroczystość obchodzona na pamiątkę wydarzeń, które opisują Dzieje Apostolskie. Zgodnie z ich treścią, w czasie pierwszego po zmartwychwstaniu Chrystusa Święta Tygodni, na apostołów zebranych w wieczerniku oraz matkę Jezusa zstąpił Duch Święty. Po tym zdarzeniu apostołowie zaczęli przemawiać w różnych językach, otrzymali również dary duchowe.
Czy Zesłanie Ducha Świętego jest świętem nakazanym? Uroczystość ta wypada w niedzielę, która zgodnie z przepisami Prawa Kanonicznego jest dniem, w którym wierni mają obowiązek udać się do kościoła i uczestniczyć we mszy świętej.
W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci - czytamy w kanonie 1247 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Czytaj więcej: "Należy przezwyciężyć nauczanie Kościoła, które wyklucza". W niemieckiej diecezji powstała Siatka Queer
Skąd wzięła się potoczna nazwa Zesłania Ducha Świętego?
Ludowa nazwa Niedzieli Zesłania Ducha Świętego wywodzi się z tradycji przedchrześcijańskich, związanych z wiosennymi obrzędami, mającymi zapewnić płodne zbiory oraz z tradycjami zaduszkowymi. Wiele ze zwyczajów, kultywowanych w czasie Zielonych Świątków, są pozostałością słowiańskiego święta Stado. Najpopularniejszymi z nich, które wciąż są obecne w polskiej kulturze, są ludowe odpusty.
Pomimo wyparcia pogańskich zwyczajów w okresie przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa, niektóre z tradycji przetrwały do czasów współczesnych. Zwyczaje Zielonych Świąt, są wciąż kultywowane wśród Zagórzan i Podhalan, którzy święto to nazywają sobótką. W noc przypadającą w jego trakcie na wzgórzach rozpalane są ogniska, od których następnie podpalane są pochodnie zrobione z kory młodych świerków. Później odbywają się pochody pomiędzy poszczególnymi paleniskami, a w niektórych regionach obchodzone są również pola uprawne. Ten rytuał ma odpędzić od nich złe duchy.
Zielonoświątkowe tradycje przetrwały także w innych krajach: w Dolnej Saksonii, położonej w Niemczech, w Ukrainie, a także w niektórych regionach Litwy, Belgii, czy Białorusi.
Źródło: wp.pl