Zaostrzy się spór na linii Chiny-Indonezja? Nowy prezydent może stanąć przed trudnym wyborem
Po przejęciu władzy przez nowego prezydenta w Dżakarcie, Indonezja może przyspieszyć rozwój swoich baz na Morzu Południowochińskim. Amerykański ekspert stwierdził, że może to doprowadzić do częstszych incydentów z udziałem chińskich sił morskich.
- W lutym tego roku Indonezja wybrała Prabowo Subianto na swojego kolejnego prezydenta.
- Z analizy think tanku Foreign Policy Research Institute wynika jednak, że Indonezyjski prezydent-elekt może stanąć przed trudnym wyborem: rozwój relacji gospodarczych z Chinami albo ochrona interesów terytorialnych własnego kraju.
- Media donoszą, że pod przywództwem Subianto Indonezja może przyspieszyć rozbudowę swoich baz na Morzu Południowochińskim.
- Zobacz także: OFICJALNIE! Trump wybrał kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Został nim senator J.D. Vance
W lutym tego roku Indonezja wybrała Prabowo Subianto na swojego kolejnego prezydenta. Felix K. Chang, analityk w amerykańskim ośrodku badawczym, zwrócił uwagę na przesłanki, które mówią o tym, że nowy przywódca może wytyczyć kurs mniej prozachodni niż jego poprzednik. Zaznaczył, że to Chińska Republika Ludowa była celem jego pierwszej zagranicznej podróży po wyborczym zwycięstwie.
Z analizy think tanku Foreign Policy Research Institute wynika jednak, że indonezyjski prezydent-elekt może stanąć przed trudnym wyborem: rozwój relacji gospodarczych z Chinami albo ochrona interesów terytorialnych własnego kraju.
Czytaj także: Orban odwiedził Putina i poniesie tego konsekwencje. Komisja Europejska nie pojedzie do Budapesztu
Rozbudowa baz na Morzu Południowochińskim
Media donoszą, że pod przywództwem Subianto Indonezja może przyspieszyć rozbudowę swoich baz na Morzu Południowochińskim.
Chang zaznaczył, że kraj stopniowo wzmacnia obecność swoich sił w rejonie wysp Natuna na północy kraju, jest to reakcja na rosnącą liczbę chińskich wtargnięć do jej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Do archipelagu systematycznie trafia dodatkowy sprzęt i żołnierze. Powstały tam już nowe bazy indonezyjskiego wojska, marynarki i lotnictwa. Na wyspach ulokowano także śmigłowce oraz systemy obrony przeciwlotniczej.
To wszystko umożliwi im lepsze monitorowanie obcej aktywności w jej wyłącznej strefie ekonomicznej i reagowanie na nie, ale też może być przyczyną konfliktów - ocenił analityk.
Źródło: interia.pl, fpri.org