Zakończyła się 10. edycja warsztatów Ars Celebrandi. "Są kuźnią powołań kapłańskich i zakonnych i małżeńskich"
Od 6 do 13 lipca w Licheniu trwały warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi. Młodzi doskonalili umiejętności związane z celebrowaniem tradycyjnej rzymskiej liturgii.
- Tomasz Olszyński, koordynator warsztatów: Młodzież żywo interesuje się tradycyjną duchowością i obserwujemy, że z biegiem lat jej zainteresowanie wzrasta.
- Młodzi ludzie podczas warsztatów rozeznają drogę powołania i uczą się podejmować odpowiedzialne wybory.
- Prawie 60 osób uczy się ministrantury na różnych poziomach zaawansowania, a 40 osób - śpiewu gregoriańskiego.
- Zobacz także: Modlitwa o zachowanie katolickiej tożsamości narodu. Wydarzenie odbędzie się 22 lipca w Strachocinie
Jubileuszowa, 10. edycja warsztatów liturgicznych Ars Celebrandi rozpoczęła się 6 lipca. Wzięło w nich udział ok. 200 osób. Księża, ministranci, śpiewacy liturgiczni, z Polski i zza granicy, doskonalili umiejętności związane z celebrowaniem tradycyjnej rzymskiej liturgii.
Młodzi odnajdują swoje powołanie
Ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów Ars Celebrandi zaznaczył, że w ciągu tych 10 lat utwierdziło się, że warsztaty są “kuźnią powołań kapłańskich i zakonnych, a także małżeńskich”.
Ponad dwudziestu naszych uczestników w tym czasie wstąpiło do seminariów (jeden z naszych pierwszych uczestników w tym roku będzie sprawował w ramach naszych warsztatów swoją mszę prymicyjną). Skojarzyło się też co najmniej kilkanaście małżeństw, które poznały się na naszych warsztatach. Już samo to pokazuje dobre owoce tego dzieła - powiedział KAI ks. Paweł Korupka, kapelan warsztatów Ars Celebrandi.
Młodzi ludzie rozeznają tutaj drogę powołania i uczą się podejmować odpowiedzialne wybory. Co roku stanowią oni większą część uczestników, a nawet kadry warsztatowej, i uważam za bardzo dobre, że młodzież odnajduje tutaj przestrzeń do rozwoju duchowego i osobowego - dodał.
Młodzież zainteresowana tradycją
Tomasz Olszyński, koordynator warsztatów, wśród owoców Ars Celebrandi wymienia nauczenie celebrowania liturgii w klasycznym rycie rzymskim kilkuset księży i ponad tysiąca ministrantów, którzy dzisiaj posługują w duszpasterstwach w Polsce, wśród Polonii i w środowiskach katolickich wielu krajów, zwłaszcza Europy Środowej i Wschodniej - bo i obcokrajowcy przyjeżdżają na Ars Celebrandi.
Młodzież żywo interesuje się tradycyjną duchowością (jest to szersze zagadnienie niż tylko liturgia) i obserwujemy, że z biegiem lat jej zainteresowanie wzrasta, a nie spada, w przeciwieństwie do trendów panujących ogólnie w społeczeństwach katolickich - zaznaczył.
Na warsztatach tradycyjnie już licznie reprezentowana jest młodzież. Oczywiście biorą w nich udział kapłani, klerycy i bracia zakonni, a także całe rodziny - często traktujące ten czas jako osobiste rekolekcje. Około 20 kapłanów poznaje tajniki celebrowania Mszy świętej “po staremu”. Prawie 60 osób uczy się ministrantury na różnych poziomach zaawansowania, a 40 osób - śpiewu gregoriańskiego.
Na YouTube zamieszczone są kazania rekolekcyjne, które głosił ks. Mateusz Zawadzki na Mszach solennych. Temat: “Wojujący czy pielgrzymujący? Rola tradycji we współczesnym Kościele w świetle życia św. Pawła”.
Źródło: ekai.pl, arscelebrandi.pl