Zakończono okres amnestii na oddawanie nielegalnej broni w Serbii - Zwrócono niemal 106 tys. sztuk
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zakończył się okres amnestii w Serbii, który umożliwiał obywatelom oddawanie nielegalnej broni. W wyniku tej inicjatywy, blisko 80 tysięcy sztuk broni krótkiej i długiej, ponad 26 tysięcy różnego rodzaju ładunków wybuchowych oraz ponad 4 miliony sztuk amunicji zostało zwróconych. Amnestia została ogłoszona w odpowiedzi na strzelaniny, które miały miejsce na początku maja, jako środek mający na celu ograniczenie ryzyka powtórzenia się aktów przemocy.
Po zakończeniu okresu amnestii, osoby posiadające nielegalną broń będą podlegać surowym karom, włączając w to możliwość otrzymania kary do 15 lat pozbawienia wolności. Wprowadzenie amnestii było jednym z kroków mających na celu zmniejszenie ryzyka przemocy i nadużywania broni w kraju.
Ponad 100 tysięcy sztuk broni zwrócone w ramach programu amnestii
Organizowane od dziewięciu tygodni masowe protesty pod hasłem "Serbia przeciwko przemocy" są odpowiedzią na tragiczne strzelaniny, które miały miejsce w belgradzkiej szkole oraz wsi położonej w centralnej Serbii, w wyniku których zginęło łącznie 19 osób. Protestujący domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych i szefa wywiadu oraz wprowadzenia zmian w instytucjach regulujących działalność mediów.
Największa liczba oddanej broni została zarejestrowana w stolicy kraju, Belgradzie. Policja apeluje do obywateli o odpowiednie zabezpieczanie legalnej broni w sejfach zabezpieczonych hasłem, a także zapowiada prowadzenie kontroli, podczas których nieprawidłowo przechowywana broń będzie konfiskowana.
Nielegalna broń na Bałkanach - dziedzictwo z lat 90.
Ekspert z organizacji broniącej praw człowieka YUCOM podkreślił konieczność edukowania młodych ludzi na temat niebezpieczeństwa związanych z posiadaniem broni. Badania przeprowadzone przez belgradzki Instytut kryminologii i badań społecznych wykazały, że nielegalna broń w regionie Bałkanów pochodzi głównie z wojen z lat 90. podczas rozpadu Jugosławii. Posiadanie broni jest również częścią lokalnego folkloru.
W obliczu zakończenia okresu amnestii, serbskie władze kontynuują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ograniczenie dostępu do nielegalnej broni.
Źródło: tvmn.pl, Radio Maryja