Wspieraj wolne media

Dlaczego święci się wianki na zakończenie oktawy Bożego Ciała? Długoletnia tradycja ludowa, która przetrwała do dzisiaj. Sprawdź co robiono z wiankami i co oznaczają

0
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Youtube

W czwartek kończy się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres ośmiu dni, podczas których po Mszy świętej codziennie odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Zobacz dlaczego w tym dniu święci się wianki.

W czwartek kończy się Oktawa Bożego Ciała, podczas których po Mszy świętej codziennie odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Wierni proszą Boga  w modlitwach, śpiewach, litaniach i suplikacjach, aby darzył łaską i w swej dobroci otaczał opieką rodziny, Ojczyznę, łąki, lasy i pola, aby  ziemia wolna od wszelkich klęsk żywiołowych wydała obfite plony i pomyślnie przebiegły zbiory.

Czytaj więcej: Atak na księdza we Francji. Grupa uszkodziła ogrodzenie plebanii...bo chciała odzyskać piłkę. Kapłan zwrócił tylko napastnikom uwagę

Poświęcenie wianków na zakończenie oktawy Bożego Ciała

W czwartek na zakończenie Oktawy kapłan święci przyniesione przez wiernych wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych, symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie.

Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się  z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż, podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała. Chronią one przed burzami i pożarami, przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi mocami.

Wianek powieszony w oknie, nad drzwiami wejściowymi lub zatknięty za obraz przechowuje się przez cały rok, aż do następnej Oktawy, a po roku można go spalić; nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony.

Przynosimy dzisiaj wianki splecione z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych i prosimy Boga, aby swoją wszechmocną opieką otaczał nasze pola, łąki i lasy, strzegł ich przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce dla naszego dobra.

Źródło: pakosc-kalwaria.franciszkanie.net

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo