Zaburzenia odżywiania u młodzieży i dorosłych wzrosły w czasie pandemii COVID-19
Z badania opublikowanego w “Canadian Medical Association Journal” wynika, że podczas pandemii COVID-19 wzrosła liczba wizyt na oddziałach ratunkowych. Powód? Zaburzenia odżywiania (w tym anoreksja i bulimia), zwłaszcza wśród nastolatków w wieku 10-17 lat.
- Liczba przyjęć nastolatków (10-17 lat) na oddziały ratunkowe z powodu zaburzeń odżywiania wzrosła aż o 121 proc., do szpitali natomiast o 54 proc.
- Jeśli chodzi o grupę młodych dorosłych (18-26 lat) liczba wizyt na oddziałach ratunkowych z powodu zaburzeń odżywiania wzrosła w okresie popandemicznym o 13 proc.
- W pozostałych grupach wiekowych była bliska przewidywaniom lub niższa, podobnie jest z liczbą przyjęć do szpitala.
- Zobacz także: Komu Konfederacja życzyłaby zwycięstwa w wojnie na Ukrainie? Torkowska: Zdania są podzielone, każdy ma swoje poglądy
Dr Alene Toulany z Universty of Toronto (Kanada) wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizowała dane zebrane wśród mających ubezpieczenie zdrowotne mieszkańców kanadyjskiej prowincji Ontario - w okresie przedpandemicznym (od 1 stycznia 2017 r. do 29 lutego 2020 r.) oraz w okresie pandemii (1 marca 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r.).
Zaburzenia odżywiania dotyczą zwłaszcza młodzieży
Naukowcy odkryli, że w czasie pandemii COVID-19 zwiększyła się liczba osób z zaburzeniami jedzenia (w tym anoreksją i bulimią), trafiającymi na oddziały ratunkowe i do szpitali. Liczba przyjęć nastolatków (10-17 lat) na oddziały ratunkowe z powodu zaburzeń odżywiania wzrosła aż o 121 proc., do szpitali natomiast o 54 proc.
Jeśli chodzi o grupę młodych dorosłych (18-26 lat) liczba wizyt na oddziałach ratunkowych z powodu zaburzeń odżywiania wzrosła w okresie popandemicznym o 13 proc. W pozostałych grupach wiekowych była bliska przewidywaniom lub niższa, podobnie jest z liczbą przyjęć do szpitala.
Czytaj także: Węgry: Zmiany w przepisach aborcyjnych. Matka musi zapoznać się z parametrami życiowymi dziecka
Wnioski
Nasze odkrycia ujawniają znaczne różnice w korzystaniu z usług doraźnej opieki w przypadku zaburzeń odżywiania w różnych grupach wiekowych - stwierdziła Toulany w oświadczeniu.
Widać potrzebę zróżnicowanego podejścia do alokacji zasobów związanych ze zdrowiem psychicznym oraz zwiększania wydajności systemu i zasobów przeznaczonych zarówno na programy dotyczące zaburzeń odżywiania u młodzieży, jak i dorosłych - czytamy.
Źródło: healthday.com