Wspieraj wolne media

Wymiar sprawiedliwości dosięgnie aborcjonistów? Fundacja podpowiada, jak to zrobić

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. zycierodzina.pl

Zostałaś namówiona do aborcji i żałujesz? Pomóż ścigać aborcjonistów - apeluje Fundacja Życie i Rodzina i podpowiada kobietom, jak formułować zawiadomienie o popełnionym przez aborcjonistów przestępstwie.

  • Jeśli zabiłaś swoje dziecko i dręczy Cię sumienie – możesz coś z tym zrobić. Zgłoś organom ścigania osoby, które Ci pomogły/nakłoniły Cię/zorganizowały aborcję. Wiele kobiet zostało zmanipulowanych przez organizacje aborcyjne i bardzo żałuje podjętych decyzji - przekonuje Fundacja Życie i Rodzina.
  • Udzielenie kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie jej do tego w rozumieniu art. 152 § 2 KK, ma charakter formalny i realizuje się z chwilą podjęcia przez sprawców działań mających odpowiednio ułatwić przerwanie ciąży lub wytworzyć po stronie kobiety ciężarnej zamiar przerwania ciąży, niezależnie od tego, czy do przerwania ciąży doszło czy nie, a nawet bez względu na to, czy kobieta przystąpiła do czynności zmierzających do przerwania ciąży.
  • Nakłanianie do przerwania ciąży z uwagi na to, że znamiona podżegania z art. 18 § 2 KK nie określają w żaden sposób formy zachowania, realizuje każda postać oddziaływania na wolę adresata mająca wygenerować po jego stronie zamiar określonego zachowania się. Może ono mieć formę prośby, polecenia, zlecenia, rady, propozycji czy sugestii. Nie musi zawierać elementów presji psychicznej wywieranej na osobę nakłanianą.

Aborcjonistów dosięgnie karząca ręka sprawiedliwości?

Fundacja Życie i Rodzina przygotowała specjalny wzór zawiadomienia, który można pobrać ze strony internetowej tej organizacji

Jeśli zabiłaś swoje dziecko i dręczy Cię sumienie – możesz coś z tym zrobić. Zgłoś organom ścigania osoby, które Ci pomogły/nakłoniły Cię/zorganizowały aborcję. Wiele kobiet zostało zmanipulowanych przez organizacje aborcyjne i bardzo żałuje podjętych decyzji - przekonuje Fundacja Życie i Rodzina.

Organizacja podpowiada też, jakie dowody warto zebrać i dołączyć do składanego zawiadomienia. Chodzi o rzeczy takie, jak:

  • wydruki kontaktów z aborcjonistami: maile, billingi, smsy (wydrukowane)
  • świadkowie: rozmów z aborcjonistkami (jeśli byli), ale również ze 2 najbliższe osoby, które nawet jeśli nie słyszały rozmów, to wiedziały po prostu co się dzieje, dlaczego, gdzie i jak; przy każdym świadku obowiązkowo: imię nazwisko + adres korespondencyjny;
  • dokumenty z konsultacji lekarskich już po przeprowadzonej aborcji, testy ciążowe wykonane przed i po aborcji;
  • zrzuty ekranu ze stron i forów internetowych + koperta z zawartością, którą otrzymałaś;

 Kluczowe będą również dowody osobowe: to znaczy jak się zachowywałaś w tym czasie, kto cię zachęcał do aborcji, w jaki sposób, jaki to miało na Ciebie wpływ, pod czyim wpływem podjęłaś decyzję, jak się czułaś po wykonaniu aborcji. Dobrze, jakbyś była wstanie wskazać osoby które namawiały Cię do aborcji z nazwiska - wskazuje Fundacja.

Zobacz także: W tym polskim szpitalu padł rekord dokonanych aborcji. Takie dzieci zabijają w Oleśnicy

Prawo mówi jasno

 We wspomnianym wzorze zawiadomienia przytoczono pokrótce, jak wygląda polskie prawo w zakresie ścigania przestępczości aborcyjnej:

Udzielenie kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub nakłanianie jej do tego w rozumieniu art. 152 § 2 KK, ma charakter formalny i realizuje się z chwilą podjęcia przez sprawców działań mających odpowiednio ułatwić przerwanie ciąży lub wytworzyć po stronie kobiety ciężarnej zamiar przerwania ciąży, niezależnie od tego, czy do przerwania ciąży doszło czy nie, a nawet bez względu na to, czy kobieta przystąpiła do czynności zmierzających do przerwania ciąży (wyr. SN z 20.11.2014 r., IV KK 257/14, Legalis). Pomoc w przerwaniu ciąży może polegać na dostarczeniu narzędzi służących do tego celu, udostępnieniu gabinetu lekarskiego, udzieleniu rady lub informacji ułatwiającej przeprowadzenie takiego zabiegu, pokryciu kosztów jego przeprowadzenia, sporządzeniu lub dostarczeniu fałszywego dokumentu zaświadczającego istnienie jednej z przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży, złożeniu fałszywych zeznań uprawdopodabniających popełnienie przestępstwa, którego skutkiem była ciąża (wyr. SA w Gdańsku z 9.2.2017 r., II AKa 294/16, Legalis). Udzieleniem pomocy w rozumieniu art. 152 § 2 KK jest także skontaktowanie kobiety w ciąży z osobą nielegalnie przeprowadzającą zabiegi przerwania ciąży (wyr. SA w Katowicach z 30.9.2008 r., II AKa 231/08, KZS 2009, Nr 10, poz. 64). Nakłanianie do przerwania ciąży z uwagi na to, że znamiona podżegania z art. 18 § 2 KK nie określają w żaden sposób formy zachowania, realizuje każda postać oddziaływania na wolę adresata mająca wygenerować po jego stronie zamiar określonego zachowania się. Może ono mieć formę prośby, polecenia, zlecenia, rady, propozycji czy sugestii. Nie musi zawierać elementów presji psychicznej wywieranej na osobę nakłanianą (wyr. SN z 16.11.2007 r., V KK 31/07, Legalis).

Źródło: zycierodzina.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo