Wybory samorządowe w Polsce 2024. Prezydent Duda powołał nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Zobacz nowy skład komisji
W środę Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej. Tylko Konfederacja nie ma swojego członwieka w komisji. Ich kadencja rozpocznie się 14 marca.
- W środę Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej.
- W PKW zasiądą wybrańcy prawie wszystkich sił sejmowych za wyjątkiem Konfederacji.
- Ich kadencja rozpocznie się 14 marca, na blisko trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi.
- Zobacz także: Donald Tusk chce zostać szefem Komisji Europejskiej? Jak Bruksela oszukała Europejczyków. Zalewska: "Komisja europejska i większość w parlamencie oszukali Europejczyków"
Zgodnie z Kodeksem wyborczym w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzą: jeden sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeden sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz siedem osób wskazanych przez Sejm.
Kadencja sędziów NSA i TK w PKW trwa dziewięć lat. Z kolei mandat członków wybranych przez Sejm wygasa z mocy prawa po upływie 150 dni od dnia wyborów do Sejmu.
Prezydent powołał nowych członków PKW
W środę Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków PKW, których 21 grudnia ubiegłego roku wytypował Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wyznaczyło Prawo i Sprawiedliwości, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiło Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Polska 2050, a także Lewica.
W komisji zasiądą: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz. W PKW zasiadają także: sędzia NSA Sylwester Marciniak - przewodniczący PKW oraz sędzia TK Wojciech Sych - wiceprzewodniczący PKW.
Wybory samorządowe
Wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
Od 2018 r. wybory samorządowe odbywają się co 5 lat (tyle czasu trwa kadencja organów; w latach 1998-2018 trwała cztery lata). Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce w 2018 r. odbyła się 21 października.
Źródło: radiomaryja.pl