Wybory samorządowe w Polsce 2024. Kto zostanie prezydentem Olsztyna? Były reprezentant Polski o krok od II tury
Według sondaży exit poll pierwszą turę wyborów na prezydenta Olsztyna wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk, który otrzymał 33 proc. głosów. W drugiej turze zmierzy się z Czesławem Małkowskim.
- Według sondaży exit poll pierwszą turę wyborów na prezydenta Olsztyna wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk.
- W drugiej turze zmierzy się z Czesławem Małkowskim.
- Były reprezentant Polski Mateusz Możdżonek uzyskał czwarty wynik zdobywają 14 proc. poparcia.
- Zobacz także: Sygnał Radia Maryja zakłócany od kilku dni. Sprawę zbada Eutelsat
Pierwsza tura wyborów samorządowych dobiegła końca. Oficjalne wyniki pojawią się po przeliczeniu głosów przez komisje, ale wcześniej poznaliśmy wstępne wyliczenia. Wyniki exit poll pokazały, kto w drugiej turze będzie prawdopodobnie walczył o prezydenturę Olsztyna.
Według sondaży exit poll pierwszą turę wyborów na prezydenta Olsztyna wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Robert Szewczyk, który otrzymał 33 proc. głosów. Pozostali kandydaci uzyskali następujące wyniki:
- Czesław Małkowski startujący z numerem 3 z listy KWW Czesława Jerzego Małkowskiego - 21 proc.;
- Grzegorz Smoliński startujący z numerem 6 z listy KW Prawo i Sprawiedliwość - 15 proc.;
- Marcin Możdżonek startujący z numerem 4 z listy KWW Marcina Możdżonka - Lepszy Olsztyn - 14 proc.;
- Mirosław Arczak startujący z numerem KWW Wspólny Olsztyn - 10 proc.;
- Bartosz Grucela startujący z numerem 2 z listy KKW Lewica - 3,7 proc.;
- Monika Rogińska-Stanulewicz startująca z numerem 5 z listy KWW Trzecia Droga - 3,6 proc.
Czytaj więcej: Wybory samorządowe w Polsce 2024. Zaskakujący wynik polityka Konfederacji w Bełchatowie. Marjan: "Niemożliwe nie istnieje"
Znamy wstępne wyniki wyborów samorządowych
W niedzielę w Polsce odbyły się wybory samorządowe. O mandaty ubiegało się niemal 200 tysięcy kandydatów - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Zgodnie z wynikami exit polls najlepszy wynik w wyborach do sejmików osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z poparciem 33,7 proc., na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 31,9 proc. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga z 13,5 proc. głosów. Kolejne miejsca przypadły Konfederacji (7,5 proc.), Lewicy (6,8 proc.), Bezpartyjnym (2,7 proc.) oraz innym komitetom wyborczym (3,9 proc.).
Największa liczba kandydatów, bo aż 88 tysięcy, zgłosiła się do rad gmin w miejscowościach liczących do 20 tysięcy mieszkańców. W większych miastach o mandaty radnych walczyło ponad 45 tysięcy osób. Dodatkowo w Warszawie 2565 kandydatów ubiegało się o miejsce w radach dzielnic.
O mandaty w 314 powiatach rywalizowało niemal 43 tysiące kandydatów. Z kolei o miejsce w jednym z 16 sejmików wojewódzkich zabiegało 5442 osoby. Najwięcej kandydatów zgłoszono w województwach śląskim (598) i mazowieckim (560), a najmniej w warmińsko-mazurskim (236).
Źródło: gazeta.pl