Wybory prezydenckie w Rosji. Przewidywalne zwycięstwo Putina. Jest komunikat polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Rosyjska Państwowa Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Wynik Prezydenta Rosji Władimira Putina to 87,97 proc. Tymczasem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w sprawie rosyjskich wyborów. Podkreślono, że głosowanie odbywało się w warunkach skrajnych represji.
- Prezydent Rosji Władimir Putin uzyskał ze wstępnych wyników wyborczych 87,97 proc. głosów.
- Drugie miejsce zajął kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Nikołaj Charitonow.
- Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w tej sprawie.
- Zobacz także: Macron powiedział o zagrożeniu dla Polski i Europy. Moskwa zagraża bezpieczeństwu? "Rosja nie może i nie powinna wygrać tej wojny"
Rosyjska Państwowa Komisja Wyborcza podała wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Wynik Prezydenta Rosji Władimira Putina to 87,97 proc. Jak wiadomo urzędujący prezydent od samego początku był w praktyce jedynym liczącym się kandydatem. Ze wstępnych danych wynika, że frekwencja na głosowaniu przekroczyła 73 procent.
Drugie miejsce zajął kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Nikołaj Charitonow, który w sondażu exit poll zanotował 4,6 proc. poparcia. Podium zamyka Władysław Dawankow (4,2 proc.), a ostatnie, czwarte miejsce zajął reprezentant LDPR Leonid Słucki (3 proc.).
Tymczasem polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w sprawie rosyjskich wyborów. Podkreślono, że głosowanie odbywało się w warunkach skrajnych represji wobec społeczeństwa, uniemożliwiających dokonanie swobodnego, demokratycznego wyboru.
Wbrew prawu międzynarodowemu wybory zorganizowano również na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy: Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopolu, jak również na terytoriach obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego oraz chersońskiego. Głosowanie przeprowadzono także w mołdawskim Naddniestrzu oraz należących do Gruzji regionach Cchinwali/Osetia Południowa i Abchazja. Tak zorganizowane wybory nie mogą być uznane za legalne, wolne, ani uczciwe - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Dalej wskazano, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w kraju wzrosły represje na polityków opozycji, organizacje pozarządowe oraz niezależne media.
Szokująca śmierć opozycyjnego polityka, Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej stanowiła tragiczną kulminację tych działań. Sukcesywne wprowadzanie represyjnego ustawodawstwa, ograniczającego swobody i prawa obywatelskie w tym również polityczne, cenzura wojenna, politycznie motywowane procesy karne oraz niedopuszczenie do udziału w wyborach kandydatów wyrażających antywojenne poglądy powoduje, że «wybory» nie mogą być uznane za wolne ani za uczciwe - zauważyło MSZ.
Czytaj więcej: „Nie czytaj mi, mamo!”. Ruszyła kampania chroniąca dzieci przed deprawacją
Jasny komunikat polskiego MSZ
Ponadto resort dyplomacji zaznaczył, że w tych wyborach udziału nie wzięli zagraniczni i niezależni obserwatorzy, szczególnie z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Warszawa wzywa Moskwę do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania jej wojsk i uzbrojenia z terytorium Ukrainy.
Ponawia też apel do o natychmiastowe uwolnienie wszystkich więźniów politycznych bezprawnie przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.
Na szczególne potępienie zasługuje nielegalna decyzja władz Kremla o organizacji wyborów na tymczasowo okupowanych ukraińskich terytoriach. Jest to ostentacyjne złamanie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, i nie może być traktowane inaczej, jak kolejna próba podważenia ukraińskiej niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. Polska nie uznaje i nigdy nie uzna organizacji oraz rezultatów 'wyborów' na tych terytoriach. Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za ich organizację i przeprowadzenie na ukraińskich terytoriach - czytamy.
Wybory prezydenckie w Rosji nie są legalne, demokratyczne, ani uczciwe.
Cały komunikat ⬇️https://t.co/b5yw6x2zFP — Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) March 17, 2024
Źródło: dorzeczy.pl