Wspieraj wolne media

Wybór marszałka, wicemarszałków i inne ważne decyzje. Posiedzenie Sejmu X kadencji

2
0
1
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Piotr Nowak

Wybrany przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek senior Marek Sawicki w poniedziałek 13 listopada o godzinie 12:00 otworzy pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Co się wydarzy?

  • W Sejmie pojawi się m.in. prezydent Andrzej Duda i przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych.
  • Głowa państwa zwróci się do posłów z orędziem. Później głos zabierze marszałek senior Marek Sawicki.
  • Następnie posłowie złożą ślubowanie. Pierwszą ich decyzją będzie wybór marszałka Sejmu.

W poniedziałek nowi posłowie wybrani w wyborach parlamentarnych 15 października złożą ślubowanie oraz podejmą pierwsze ważne decyzje, takie jak wybór marszałka Sejmu nowej kadencji.

W izbie pojawi się m.in. prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych, członkowie korpusu dyplomatycznego, byli prezydenci, marszałkowie Sejmu i premierzy, dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele kościołów i związków wyznaniowych.

Oddanie czci zmarłym

Przed rozpoczęciem obrad prezydent oraz marszałek senior złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi św. Jana Pawła II, posłów II RP poległych podczas II wojny światowej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Po hymnie państwowym odegranym przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, Duda zwróci się do posłów z orędziem. Później głos zabierze marszałek senior.

Ślubowanie posłów i wybór marszałka

Następnie posłowie złożą ślubowanie. Rotę ślubowania odczyta marszałek senior. Polsat News dowiedział się nieoficjalnie, że ślubowanie posłów odbędzie się w kolejności rzędami, a nie poszczególnymi klubami, tak jak było cztery lata temu.

Pierwszą decyzją posłów będzie wybór marszałka Sejmu. Kandydatów na tę funkcję zgłaszają grupy co najmniej 15 posłów, a wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Najprawdopodobniej kandydatem sejmowej większości na to stanowisko będzie lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Czytaj także: Włodzimierz Czarzasty dopiął swego. Poznaliśmy szczegóły rotacyjności marszałków parlamentu

Wybór wicemarszałków 

Następnie parlamentarzyści ustalą liczbę oraz wybiorą wicemarszałków izby. Premier Mateusz Morawiecki, zgodnie z Konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu jest zobowiązany do złożenia dymisji rządu.

W przerwie w obradach prezydent i nowo wybrany marszałek Sejmu będą gośćmi inauguracyjnego posiedzenia Senatu.

Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października 2023 r. 117 spośród 460 posłów zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci do nich po przerwie. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.

Andrzej Duda ogłosił, że w pierwszym konstytucyjnym kroku powierzy misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Opozycja jest zdania, że premier otrzymał niewykonalne zadanie, a w nowym parlamencie nikt nie podejmie się koalicji z PiS.

Źródło: sejm.gov.pl, polsatnews.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo