"Wstyd mi". Prezydent Niemiec przeprasza potomków ofiar zbrodni kolonialnych w Tanzanii
W środę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przeprosił za zbrodnie niemieckich władców kolonialnych w Tanzanii. Zwrócił się w ten sposób do potomków lokalnego bohatera wojennego Songei Mbano, straconego za to, że przewodził buntowi.
- Miasto Songea, w którym przemawiał polityk znajduje się w regionie, gdzie w latach 1905-1907 brutalnie stłumiono powstanie przeciwko niemieckim władzom kolonialnym.
- Prezydent Niemiec zaznaczył, że “wstydzi się” działań rządów kolonialnych na terenie ówczesnej kolonii niemieckiej w Afryce Wschodniej. Zaznaczył, że “Niemcy są gotowe rozliczyć się z przeszłością”.
- Niemieckie panowanie kolonialne w Afryce Wschodniej rozpoczęło się w 1885 roku i trwało do I wojny światowej.
- Zobacz także: Co wiadomo o przyczynie śmierci Matthew Perry'ego? Przeprowadzono sekcję zwłok
Jako prezydent Niemiec chciałbym prosić o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili tutaj waszym przodkom - powiedział w trakcie wizyty w Tanzanii prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier.
Miasto Songea, w którym przemawiał polityk znajduje się w regionie, gdzie w latach 1905-1907 brutalnie stłumiono powstanie przeciwko niemieckim władzom kolonialnym. Zginęło wówczas 200-300 tys. ludzi - około jednej trzeciej ówczesnej ludności tubylczej.
Steinmeier: Niemcy są gotowi do rozliczenia z przeszłością
Prezydent Niemiec zaznaczył, że “wstydzi się” działań rządów kolonialnych na terenie ówczesnej kolonii niemieckiej w Afryce Wschodniej. Zaznaczył, że “Niemcy są gotowe rozliczyć się z przeszłością”.
Nikt nie powinien zapominać, co się wtedy wydarzyło - dodał.
Niemiecka agencja informacyjna DPA podała, że Steinmeier złożył różę na grobie wodza Songei Mbano oraz wieniec na zbiorowym grobie 66 innych poległych podczas powstania Maji Maji.
Zaznaczył, że Mbano był “odważnym przywódcą” buntu.
Czytaj także: Azyl w Niemczech. Władze w Berlinie kłócą się w sprawie imigrantów
Niemiecki prezydent prosi o wybaczenie
Proszę o wybaczenie i zapewniam, że my, Niemcy, będziemy razem z wami szukać odpowiedzi na otwarte, nierozstrzygnięte pytania, które nie dają wam spokoju - powiedział.
Wśród czaszek przywiezionych z Afryki Wschodniej do Niemiec mogła znajdować się również ta wodza Mbano. Steinmeir obiecał spróbować ją odnaleźć, chociaż, jak zaznaczył, identyfikacja szczątków ludzkich jest trudna nawet przy obecnej wiedzy naukowej.
Niemieckie panowanie kolonialne w Afryce Wschodniej rozpoczęło się w 1885 roku i trwało do I wojny światowej.
Portal Kresy.pl przypomniał, że Niemcy już wcześniej przepraszali za walkę z tubylczymi ludami Namibii, która w XIX wieku także stała się niemiecką kolonią.
W 2021 r. Berlin ogłosił, że przekaże temu afrykańskiemu państwa 1,1 miliarda euro dla potomków ofiar ludobójstwa w czasach kolonialnych popełnionego na grupach etnicznych Herero i Nama. Niemcy starannie unikali jednak nazywania tego odszkodowaniem - czytamy.
Źródło: africanews.com, dw.com, kresy.pl