Włochy obwiniają Grupę Wagnera o wzrost liczby migrantów. Chcą pomocy od NATO

2
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons/Ggia

W tym roku do wybrzeży Włoch dotarło ponad 20 tys. migrantów z terenów "kontrolowanych przez Grupę Wagnera". Rząd twierdzi, że napływ jest zamierzony. Domaga się pomocy NATO.

  • Włoski minister obrony: Rosnąca liczba migrantów przekraczających Morze Śródziemne jest częścią „wojny hybrydowej”
  • Grupa Wagnera wykorzystuje swoją pozycję w kilku krajach afrykańskich, m.in. w Libii, Mali i Republice Środkowoafrykańskiej
  • Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odpowiedział, że "nie ma pojęcia, co dzieje się z kryzysem migracyjnym"

Od początku 2023 roku do Włoch dotarło około 20 tys. migrantów. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to nieco ponad 6 tys. osób. 

Włoski minister obrony Guido Crosetto powiedział w poniedziałek, że rosnąca liczba migrantów przekraczających Morze Śródziemne jest częścią „wojny hybrydowej” prowadzonej przez Rosję. Tylko w miniony weekend do włoskich wybrzeży dotarło ponad tysiąc osób.

Polityk uważa się, że Grupa Wagnera wykorzystuje swoją pozycję w kilku krajach afrykańskich, m.in. w Libii, Mali i Republice Środkowoafrykańskiej. Organizacja była mocno zaangażowana w rosyjskie starania o zdobycie miasta Bachmut we wschodniej Ukrainie.

Włochy oczekują pomocy od NATO

Crosetto wezwał kraje NATO, aby pomogły Włochom z tym problemem. Dodał, że “UE, NATO i Zachód (...) powinny teraz zrozumieć, że front południowoeuropejski staje się z każdym dniem coraz bardziej niebezpieczny”.

Na początku marca premier Włoch Giorgia Meloni apelowała do przywódców Unii, aby zrobili więcej, by powstrzymać nielegalną imigrację. Zaznaczyła, że ​​gangi przestępcze i handlarze ludźmi nie powinny być w stanie kontrolować przepływu migrantów. 

Ostra odpowiedź Prigożyna

W wulgarnej wiadomości opublikowanej na kanale Telegram szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn odpowiedział, że “nie ma pojęcia, co dzieje się z kryzysem migracyjnym” i “nie przejmuje się tym”. Na dodatek zwyzywał ministra Crosettto i poradził mu, aby zajął się sprawami własnego kraju. Warto dodać, że napływ imigrantów do Włoch niewątpliwie z punktu widzenia włoskiego ministra jest sprawą jego kraju.

Źródło: dw.com, wprost.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
2
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo