Wigilia bez niedzieli handlowej. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Bujara z Solidarności: "To jest bardzo niepokojące, że te kobiety znowu będą harowały"
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą niedziele wigilijne będą objęte zakazem handlu. Wcześniej polski parlament usiłował przez kilka tygodni znaleźć w tym zakresie porozumienie.
- W zeszłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o tzw. niedzieli handlowej.
- Dotychczasowe przepisy nie uwzględniały przypadku, gdy w taką niedzielę przypada Wigilia Bożego Narodzenia.
- Nowelizacja w tej sprawie trafiła na biurko Prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ustawę.
- Zobacz także: Afera wiatrakowa. Głos w tej sprawie zabrał szef polskiego rządu. Morawiecki: "Gdzie, panie marszałku Hołownia i panie przewodniczący Tusk, została napisana "lex Kloska"?
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, zgodnie z którą niedziele wigilijne będą objęte zakazem handlu. W tym roku sklepy będą dodatkowo otwarte 10 i 17 grudnia. W myśl nowych przepisów, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia także w następnym latach wypadnie w niedzielę, to pracownicy handlu będą pracować w dwie niedziele poprzedzające 24 dzień grudnia.
Natomiast przewodniczący handlowej "Solidarności", Alfred Bujara, przyznał, że przeniesienie niedzieli handlowej z Wigilii na 10 grudnia to dobre rozwiązanie. Związkowiec krytykuje jednak przepis, zgodnie z którym handel ma się wtedy odbywać w pełnym wymiarze godzin.
Zostały w grudniu wydłużone godziny pracy. Brakuje pracowników w handlu, jest ich naprawdę minimalna grupa i nie ma kim obstawić zmiany. Grafiki zostały zmienione niezgodnie z regulaminami, a pracownikom, nadgodziny, które będą musieli spędzić w pracy w grudniu, zostaną niewypłacone, tylko rozliczone w okresie trzymiesięcznym. To jest bardzo niepokojące, że te kobiety znowu będą harowały. To nas bardzo smuci, że w naszym kraju nic się nie zmieni w tym temacie - podkreślił Alfred Bujara.
Czytaj więcej: "Piąty rozbiór Polski"? Reprywatyzacja państwowych lasów na rzecz Łemków i Ukraińców. Prokuratura prowadzi śledztwo
Sejm uchwalił ustawę o wolnej niedzieli handlowej w Wigilię
W środę w Sejmie posłowie zadecydowali o przyszłości projektu ustawy o handlu w niedzielę oraz w Wigilię. Zgodnie z projektem Polski 2050 zawsze, gdy Wigilia wypada w niedzielę, sklepy będą zamknięte.
Zgodnie z przyjętą propozycją zawsze, gdy niedziela będzie przypadać 24 grudnia, Wigilia będzie dniem bez handlu. Jednocześnie w takiej sytuacji handel będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.
Posłowie wykazali się zaskakującą zgodnością. Za nowelą głosowało 429 posłów, nikt nie był przeciw. Konfederacja w tej sprawie była podzielona. 5 posłów zagłosowało za nowelizacją, natomiast 12 posłów wstrzymało się od głosu.
W UE nie ma jednolitych przepisów dotyczących handlu w niedziele. Kraje członkowskie podejmują decyzje samodzielnie, niekiedy regulują je poszczególne regiony. Zakaz lub ograniczenia handlu w niedziele występują w wielu państwach Europy. W takich krajach Niemcy czy Austria handel w niedzielę jest zabroniony.
Zgodnie z obowiązującymi regulacjami niedziele handlowe wypadały w tym roku 17 i 24 grudnia, bowiem przed świętami Bożego Narodzenia powinny wypadać dwie kolejne niedziele handlowe. Projekt rządu Mateusza Morawieckiego miał na celu zniesienie, na drodze wyjątku, zakazu handlu w niedzielę 10 grudnia, tak by w Wigilię sklepy były zamknięte.
Źródło: radiomaryja.pl