Do życia wchodzi dyrektywa unijna. Dotkliwe kary dla firm za nieposłuszeństwo wobec szkodliwej polityki klimatycznej. To dalsze reperkusje Porozumienia Paryskiego
W czwartek w życie wchodzi unijna dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw tzw. Corporate Sustainability Due Diligence Directive. Państwa członkowskie mają dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego.
- W czwartek w życie wchodzi unijna dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.
- Państwa członkowskie mają dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego.
- Celem nowej dyrektywy jest promowanie rzekomo odpowiedzialnych zachowań korporacyjnych.
- Zobacz także: Franciszek ma dość sporu liturgicznego? Żałuje decyzji sprzed trzech lat. Teraz nie zamierza uśmiercać mszy trydenckiej
W czwartek w życie wchodzi unijna dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw tzw. Corporate Sustainability Due Diligence Directive. Państwa członkowskie mają dwa lata na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Dyrektywa została przyjęta przez Parlament Europejski 24 kwietnia tego roku, a zatwierdzona miesiąc później przez Radę Europejską.
Celem nowej dyrektywy jest promowanie rzekomo odpowiedzialnych zachowań korporacyjnych. Ma również za zadanie obserwowanie spółek pod kątem ewentualnych naruszeń polityki klimatycznej wypracowanej dzięki Porozumieniu Paryskiemu z 2015 r.
Ma to pośrednio pozwolić identyfikować, zapobiegać oraz naprawiać skutki ich negatywnego wpływu na prawa człowieka i środowisko. CS3D ustanawia zasady dotyczące obowiązków spółek w odniesieniu do ich działalności, działalności spółek zależnych oraz partnerów biznesowych, odpowiedzialności za naruszenia oraz obowiązku wdrożenia planu transformacji w celu łagodzenia zmian klimatu zgodnie z Porozumieniem Paryskim - powiedziała Joanna Sobczyk z ESG Consultant w Ayming Polska.
Czytaj więcej: PKP Cargo zwolni ponad 4 tys. osób. Związkowcy będą protestować
Dotkliwe kary dla firm za nieposłuszeństwo wobec szkodliwej polityki klimatycznej
Wczesne rozpoczęcie prac nad wdrażaniem zasad CS3D w firmie pozwoli również na uniknięcie wysokich kar, które zostały przewidziane w przyjętej przez liberalno-lewicową większość w PE.
Każde państwo członkowskie będzie zobowiązane do wyznaczenia organów nadzorczych, które będą mogły prowadzić dochodzenia i nakładać grzywny w wysokości do 5 proc. rocznych przychodów netto spółek nieprzestrzegających przepisów. Firmy odpowiedzialne za wszelkie szkody spowodowane nierespektowaniem obowiązków będą musiały wypłacić odszkodowanie ofiarom.
CS3D jest kolejną już po dyrektywie CSRD, inicjatywą wdrożoną w ostatnim czasie z myślą o zrównoważonej transformacji biznesu.
Źródło: money.pl