Warszawa usuwa krzyże z urzędów. RPO: Nie narusza wolności sumienia i wyznania

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Standardy równego traktowania w Urzędzie m.st. Warszawy – w zakresie dotyczącym symboliki religijnej – nie naruszają wolności sumienia i wyznania - stwierdził rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

  • W połowie maja media podały, że Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym w stołecznych urzędach nie będzie można eksponować symboli religijnych.
  • Rzecznik praw obywatelskich podkreślił, że standardy dotyczą tylko pomieszczeń dostępnych dla osób z zewnątrz, a nie całej przestrzeni urzędu.
  • Marcin Wiącek: Ponadto wytyczne wprost wskazują na możliwość noszenia symboli religijnych przez pracowników.
  • Zobacz także: Szef MON do aktywistów działających na granicy: Proszę o zawrócenie z tej drogi

W połowie maja media podały, że Rafał Trzaskowski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym w stołecznych urzędach nie będzie można eksponować symboli religijnych

Wewnętrzne wytyczne mają obowiązywać wszystkich pracowników i przeciwdziałać dyskryminacji. Urzędnicy mają również “respektować prawa związków jednopłciowych”, używać włączającego języka czy feminatywów.

Polityk Suwerennej Polski Sebastian Kaleta złożył do RPO pismo w sprawie zarządzenia prezydenta. Jego zdaniem narusza ono konstytucję gwarantującą wolność religijną.

Odpowiedź RPO

W świetle orzecznictwa umieszczenie symbolu religijnego na ścianie urzędu nie prowadzi do naruszenia wolności sumienia i wyznania. W konsekwencji do takiego naruszenia nie prowadzi również brak symbolu religijnego. Jest to kwestia decyzji kierownika urzędu - stwierdził Marcin Wiącek.

Rzecznik praw obywatelskich dodał, że standardy dotyczą tylko pomieszczeń dostępnych dla osób z zewnątrz, a nie całej przestrzeni urzędu. 

Ponadto wytyczne wprost wskazują na możliwość noszenia symboli religijnych przez pracowników - zaznaczył.

Więcek podkreślił też, że “standardy” wyłączają obecność elementów religijnych jedynie podczas wydarzeń organizowanych przez urząd, a nie przez pracowników. Dodał, że wytyczne nie są “przeszkodą dla uzewnętrzniania religii przez osoby zatrudnione w urzędzie”, chodzi np. o organizację spotkań opłatkowych.

Czytaj także: Petycja w obronie krzyża. "Na końcu usuną katolików z pracy i urzędów"

Co budzi wątpliwości?

Zaznaczono, że wskazane wytyczne odnoszą się w równym stopniu do wszystkich religii i wyznań.

Zdaniem rzecznika wątpliwości może budzić natomiast “brak odwołania do neutralności w kontekście światopoglądów niereligijnych”. Do tych zaliczył np. “pacyfizm, motywowany ideowo wegetarianizm lub weganizm, stosunek do aborcji czy idei małżeństw osób tej samej płci”.

Źródło: bip.brpo.gov.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo