Prawo i Sprawiedliwość żałuje jednej decyzji. Przeniesienie terminu wyborów samorządowych nie było najlepszym rozwiązaniem? Nastroje nie napawają optymizmem
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w Prawie i Sprawiedliwości nastroje przed wyborami samorządowymi nie są zbyt dobre. W partii nie otrząśnięto się jeszcze po październikowej utracie władzy. Wielu też przeczuwa, że może utracić stanowiska w lokalnych samorządach.
- W Prawie i Sprawiedliwości nastroje przed wyborami samorządowymi nie są zbyt dobre.
- Wielu działaczy ubolewa, że termin wyborów został przesunięty na 2024 rok.
- Samorządowcy z tego ugrupowania przeczuwają, że będą musieli odejść ze swoich stanowisk.
- Zobacz także: Kurski receptą na sukces PiS? Ma pomóc partii w wygraniu wyborów
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w Prawie i Sprawiedliwości nastroje przed wyborami samorządowymi nie są zbyt dobre. W partii nie otrząśnięto się jeszcze po październikowej utracie władzy. Część działaczy ma również żal o to, że przesunięto datę wyborów lokalnych.
Trzeba ustać, trzeba przetrwać. Gdybyśmy mogli cofnąć czas, nie przenosilibyśmy tych wyborów - opowiada jeden z rozmówców"Gazety Wyborczej" z Prawa i Sprawiedliwości.
Zdaniem informatora, wielu działaczy odczuwa gorycz porażki z jesiennych wyborów. Wielu też przeczuwa, że może utracić stanowiska w lokalnych samorządach.
Czas jest dla nas najgorszy z możliwych, wielu nie podniosło się po parlamentarnej porażce, wielu chyba myślało, że nasza władza będzie trwać dłużej, nastroje nie są więc dobre. Najpierw straciliśmy stanowiska w rządzie, teraz wielu może stracić stanowiska w samorządzie - dodaje rozmówca gazety.
Wybory samorządowe
Wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Druga tura odbędzie się dwa tygodnie później, 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.
Od 2018 r. wybory samorządowe odbywają się co 5 lat (tyle czasu trwa kadencja organów; w latach 1998-2018 trwała cztery lata). Pierwsza tura wyborów samorządowych w Polsce w 2018 r. odbyła się 21 października.
W siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej wylosowane zostały numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim, czyli tych, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu wzięło udział 6 komitetów.
1. Prawo i Sprawiedliwość
2. Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy
3. Trzecia Droga
4. Nowa Lewica
5. Koalicja Obywatelska
6. Bezpartyjni Samorządowcy
Źródło: dorzeczy.pl, x.com