W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja "Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku". Prelegenci wskazali na rosyjskie kłamstwa historyczne
We wtorek w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja "Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku". Konferencję otworzył o. dr Zdzisław Klafka CSsR rektor toruńskiej uczelni.
- We wtorek w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja "Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku".
- Prelegenci podczas konferencji mówili na temat rosyjskiej polityki fałszowania historii od okresu II wojny światowej do czasów współczesnych.
- Konferencję współorganizowały: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Fundacja Lux Veritatis.
- Zobacz także: Sakiewicz o Marszu Niepodległości: Możemy pokazać Polakom, że zależy nam na niepodległości
We wtorek w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja "Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku". Konferencję otworzył o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM, rektor toruńskiej uczelni. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.
O. dr Zdzisław Klafka CSsR w swoim wystąpieniu przypomniał, że św. Janowi Pawłowi II bardzo zależało na pojednaniu Wschodu z Zachodem, by Europa oddychała dwoma płucami. Rektor podkreślił, że taki jest też cel wydarzenia w AKSiM.
Chcemy jako Polacy, poprzez szukanie prawdy, wyrazić wolę, że Polska traktuje naród rosyjski jak bratni. Niech więc ta refleksja przybliży prawdę o relacjach, ale też niech ożywi naszą świadomość, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za budowanie jedności między Wschodem i Zachodem - wyjaśnił o. dr Zdzisław Klafka.
– Jan Paweł II był człowiekiem, który bardzo tęsknił za pojednaniem wschodu z zachodem – stwierdził o. dr Zdzisław Klafka CSsR, prof. AKSiM podczas otwarcia konferencji "Prawda a historia - o relacjach polsko-rosyjskich na przełomie XX-XXI wieku".#AKSiM #Toruń #Rosja #JPII pic.twitter.com/6sZeqWs538 — AKSiM w Toruniu (@AKSiMTorun) November 7, 2023
Prelegenci podczas konferencji mówili na temat rosyjskiej polityki fałszowania historii od okresu II wojny światowej do czasów współczesnych. Prof. Jan Szumski z Instytutu Historii Nauk PAN wskazał na cele prowadzonej przez Rosję wojny dezinformacyjnej wobec Polski jako części zbiorowego Zachodu.
Między innymi podważenie na arenie międzynarodowej pozycji naszego kraju poprzez tworzenie zmanipulowanego przekazu – negatywnego wizerunku Polski jako państwa awanturniczego z ambicjami imperialnymi - zwrócił uwagę prof. Jan Szumski.
Czytaj więcej: Skanseny w Polsce. Folkowe perełki naszego kraju
Rosyjskie kłamstwa historyczne prześwietlone przez polskich historyków
Dr hab. Marek Kornat, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zauważył, że państwo rosyjskie prowadzi dezinformację także poprzez udawany dialog. Tak było m.in. w sprawie zbrodni katyńskiej.
Rosja oddaje pole, godzi się na przyznanie, że zbrodni katyńskiej dokonał rząd sowiecki – następuje to 13 kwietnia 1990 roku – a równocześnie intensywnie szuka się anty-Katynia - powiedział dr hab. Marek Kornat.
"Rosja potrafi prowadzić dezinformację poprzez udawany dialog historyczny" – tymi słowami prof. dr hab. Marek Kornat rozpoczął swój wykład podczas konferencji "Prawda a historia - o relacjach polsko-rosyjskich na przełomie XX-XXI wieku" w auli AKSiM.#AKSiM #Rosja #Toruń pic.twitter.com/lBN29DRSfd — AKSiM w Toruniu (@AKSiMTorun) November 7, 2023
Historyk zaznaczył, że każdy polski rząd powinien rozmawiać o przeszłości z innym narodem, również z Rosją. Trzeba być jednak przy tym ostrożnym i nie ustępować tam, gdzie jest to niemożliwe.
Konferencję współorganizowały: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Fundacja Lux Veritatis. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.
Źródło: radiomaryja.pl