Wspieraj wolne media

USA wstrzymuje wszystkie dostawy Patriotów do innych krajów. Przekieruje je na Ukrainę

0
3
6
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/UKRAINIAN ARMY / OLEG PETRASIUK / HANDOUT

Czwartkowe oświadczenie administracji Bidena ujawniło ważną decyzję, która ma znacząco wpłynąć na sojuszników Waszyngtonu: Stany Zjednoczone wstrzymują wszystkie dostawy rakiet przechwytujących Patriot do innych krajów i przekierowują je na Ukrainę.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby potwierdził dziennikarzom, że podjęto "trudną, ale konieczną decyzję" o priorytetowym traktowaniu dostaw rakiet Patriot i NASAM na Ukrainę.

Przyznał również, że odbędzie się to kosztem sojuszników, którzy zawarli umowy z Waszyngtonem na dostawę Patriotów. Kirby powiedział, że Kijów musi pilnie mieć możliwość utrzymania swoich zapasów "w kluczowym momencie wojny".

"Zamierzamy zmienić priorytety dostaw tego eksportu, tak aby pociski schodzące z linii produkcyjnej były teraz dostarczane na Ukrainę" - potwierdził.

Oczekuje się, że dostawy, o których mowa, rozpoczną się późnym latem.

"To ... demonstruje nasze zaangażowanie we wspieranie naszych partnerów, gdy znajdują się w egzystencjalnym niebezpieczeństwie" - kontynuował Kirby.

Już wcześniej Hiszpania i Grecja znalazły się pod znaczną presją ze strony przywódców UE i NATO, aby "poświęcić" swoje Patrioty dla Ukrainy, mimo że szczególnie Grecja stoi w obliczu długoterminowych zagrożeń (ze strony Turcji).

Prezydent Biden ogłosił wcześniej, że "wszystko, co mamy, trafi na Ukrainę, dopóki ich potrzeby nie zostaną zaspokojone" w ramach szerszego nacisku na skłonienie większej liczby krajów europejskich do przekazania broni.

Źródło: zerohedge.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
3
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo