Tysiące ton śmieci gromadzą się na ulicach Paryża podczas strajku emerytalnego
Od 19 stycznia w całej Francji trwają masowe protesty przeciwko planom rządu podwyższenia wieku emerytalnego. Spowodowały one znaczne zakłócenia w odbiorze odpadów w Paryżu, pozostawiając 4,5 tysiąca ton śmieci niezebranych na ulicach w sobotę - poinformowała rzeczniczka mera Paryża. Śmieci piętrzą się nawet w pobliżu atrakcji turystycznych, takich jak Wieża Eiffla czy Łuk Triumfalny.
Rzeczniczka Anne Hidalgo, mera Paryża, wyjaśniła, że problemem są zatory w spalarniach śmieci wynikające ze strajków - śmieciarki nie były w stanie odbierać odpadów w większości miast, ponieważ nie miały gdzie ich wyrzucić. Jak donosi, w sobotę na odbiór czekało prawie 4,5 tys. ton odpadów. Jedna z mieszkanek Paryża napisała na Twitterze: "Śmieciarze w Paryżu strajkują od 4 dni i teraz każdy róg ulicy wygląda tak".
Paris garbage men have been on strike for 4 days and now every street corner looks like this 😵💫 pic.twitter.com/S29ZvhyBsI
— † . (@Tianabaaaby) March 10, 2023
Rzeczniczka Anne Hidalgo, mera Paryża, wyjaśniła, że problemem są zatory w spalarniach śmieci wynikające ze strajków - śmieciarki nie były w stanie odbierać odpadów w większości miast, ponieważ nie miały gdzie ich wyrzucić. Jak donosi, w sobotę na odbiór czekało prawie 4,5 tys. ton odpadów.
Nagromadzenie śmieci w Paryżu budzi niepokój wśród paryżan i lokalnych polityków z powodu zagrożeń dla zdrowia publicznego. Burmistrz 17. dzielnicy, Geoffroy Boulard, powiedział w wywiadzie dla BFMTV, że poprosił Anne Hidalgo o zatrudnienie prywatnych firm w celu pomocy. "Nie możemy czekać" - stwierdził, dodając, że martwi się o namnażanie się szczurów i gryzoni w mieście.
Podwyższenie wieku emerytalnego
Od 19 stycznia w całej Francji regularnie odbywają się masowe protesty przeciwko planom rządu dotyczącym podniesienia wieku emerytalnego. Prezydent Emmanuel Macron argumentuje, że zmiany są konieczne, aby najbardziej hojny system emerytalny w Europie był stabilny finansowo.