Wspieraj wolne media

Turcja sensacyjnie pokonała Austriaków. Jednym z bohaterów był Merih Demiral. To on jest również sprawcą ogromnego skandalu

0
0
1
Merih Demiral
Merih Demiral / Fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Reprezentacja Turcji sprawiła niespodziankę i uzupełniła grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy w Niemczech. Jednym z bohaterów tego pojedynku był obrońca Merih Demiral. Niestety sportowe emocje powinna przysłonić gorąca dyskusja na temat jego zachowania.

Reprezentacja Turcji sprawiła niespodziankę i uzupełniła grono ćwierćfinalistów mistrzostw Europy w Niemczech. Po emocjonującym meczu w Lipsku podopieczni włoskiego selekcjonera Vincenzo Montelli pokonali Austrię 2:1. Jednym z bohaterów tego pojedynku był obrońca Merih Demiral. 

Turecki obrońca mocnym strzałem dał swojej drużynie prowadzenie w 57. sekundzie, zdobywając drugiego najszybszego gola w historii mistrzostw Europy, a najszybszego w fazie pucharowej. Następnie z rzutu rożnego precyzyjnie dośrodkował w 59. minucie gracz Realu Madryt Arda Guler, a głową Pentza pokonał bohater z pierwszej minuty - Demiral.

Niestety sportowe emocje może, a wręcz powinna przysłonić gorąca dyskusja na temat zachowania Demirala. Kamery uchwyciły moment gdy ten w stronę swoich kibiców wznosi ręce ku górze i wykonuje gest należący do Szarych Wilków - tureckiej organizacji terrorystycznej. W przeszłości była ona odpowiedzialna za przeprowadzenie w 2015 r. zamachu w Bangkoku. Również członkiem Szarych Wilków był zamachowiec Ali Agca, który targnął na życie Papieża św. Jana Pawła II.

Gest Szarych Wilków, warte odnotowania na tym Euro, gdzie polityki było jak zwykle o wiele więcej, niż by tego chcieli sponsorzy, oficjele i organizatorzy - zauważył dziennikarz sportowy Jakub Olkiewicz.

Postawa Demirala nie umknęła również uwadze zagranicznych dziennikarzy i komentatorów politycznych. 

 

Turecki Merih Demiral musi zostać zawieszony na resztę Euro 2024 za faszystowski i rasistowski symbol, który przedstawił podczas celebracji bramki. Jest to odpowiednik nazistowskiego pozdrowienia - zaznaczył Diliman Abdulkader.

Pod jego wpisem pojawiło się mnóstwo obrzydliwych wpisów broniących gestu tureckiego zawodnika. Ponadto turecko-jazydzka aktywistka Duzen Tekkal również wezwała do potępienia tego gestu.

Nie mogę i nie będę na ten temat milczeć. Od lat otrzymuję groźby śmierci od zwolenników Szrych Wilków, jednej z największych prawicowych grup ekstremistycznych w Niemczech. Fakt, że Merih Demiral pokazuje tutaj prawicowy, ekstremistyczny pozdrowienie od wilka, jest kpiną z ofiar - napisała turecko-jazydzcka aktywistka Duzen Tekkal.

Ważne jest, aby zwalczać wszelkie formy pogardy dla ludzkości i antykonstytucji! Wszystko inne to odpady. UEFA trzeba działać! - dodała oburzona kobieta.

Źródło: tvmn.pl, x.com

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo