Triduum Paschalne. W Kościele Katolickim rozpoczyna się najważniejszy okres. Zobacz co obchodzą chrześcijanie
W Wielki Czwartek rozpoczyna się najważniejszy okres w Kościele Katolickim. Przez najbliższe dni katolicy będą przeżywać Triduum Paschalne kończące się procesja rezurekcyjną w Wielką Sobotę. Zobacz co obchodzą chrześcijanie.
- W Wielki Czwartek rozpoczyna się najważniejszy okres w Kościele Katolickim.
- Katolicy będą przeżywać Triduum Paschalne kończące się procesja rezurekcyjną w Wielką Sobotę.
- Zobacz co w tym czasie obchodzą chrześcijanie i jakie były staropolskie tradycje.
- Zobacz także: Wtargnięcie ABW do domu Ziobry. Brutalne rządy Donalda Tuska. Bąkiewicz: "Jesteśmy świadkami pełzającego zamachu stanu"
W Wielki Czwartek rozpoczyna się najważniejszy okres w Kościele Katolickim. Triduum Paschalne to część Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Przez wieki był to w Polsce czas wzmożonych przygotowań do Świąt Wielkiej Nocy.
Wcześniej w Wielki Tydzień poszczono jeszcze bardziej, niż w czasie wcześniejszych tygodni Wielkiego Postu. W domach wykonywano ostatnie prace i porządki, a gospodynie zaczynały przygotowywać pierwsze potrawy. Ludzie odwiedzali wówczas chorych i ubogich, a także przepowiadali pogodę.
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne to najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym, a jego istotą jest celebracja Misterium Paschalnego: męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. O Triduum pisał już święty Augustyn w V wieku.
Samo słowo "Triduum" pochodzi z języka łacińskiego i oznacza trzy dni. Triduum Paschalne to jeden wspólny obchód liturgiczny żadna z liturgii nie kończy się bowiem błogosławieństwem czy rozesłaniem. Z kolei słowo "Paschalne" wywodzi się zaś od hebrajskiego słowa "pesach", które oznacza przejście. Oznacza ono przejście ze stanu grzechu do odkupienia, przejścia Chrystusa z tego świata do Ojca i przejścia ze śmierci do życia.
Czytaj więcej: Zmarł wielki obrońca Tradycji i Wiary. Kim był ks. prał. Roman Kneblewski?
Wielki Czwartek
W Wielki Czwartek wieczorem, w trakcie mszy Wieczerzy Pańskiej milkną dzwony. Od tej pory, aż do wieczornej liturgii w Wielką Sobotę używa się tylko kołatek. Niegdyś po mszy wielkoczwartkowej mali chłopcy biegali po wsi z klekotkami i hałasując wypędzali Judasza.
Na pamiątkę obmycia nóg Apostołom przez Chrystusa, kapłan podczas wielkoczwartkowej mszy także myje nogi dwunastu osobom. W dawnej Polsce istniał zwyczaj, że biskupi i królowie w Wielki Czwartek starcom umywali nogi. Pierwszym królem, który to uczynił był Zygmunt III Waza. Po mszy osoby te król zapraszał na ucztę, w czasie której osobiście im usługiwał.
W Wielki Czwartek stajemy wobec Jezusa Chrystusa, który objawia Miłość Boga i ofiaruje za nas samego Siebie. Przyjmijmy z ufnością dar Sakramentu Eucharystii, który jednoczy nas z Bogiem, umacnia Jego błogosławieństwem i przemienia nas mocą Ducha Świętego. Wielka tajemnica wiary! — Bp Marek Solarczyk (@bpmsolarczyk) March 28, 2024
Wielki Piątek
W ten jedyny dzień w roku nie jest sprawowana żadna Msza święta. Wieczorem w Wielki Piątek odbywa się natomiast Liturgia Wielkiego Piątku. Ponadto w tym dniu zazwyczaj przygotowuje się Grób Pański.Warto zaznaczyć, że Tradycja ta przywędrowała do Polski z Czech lub Niemiec. Wykonanie i strojenie Grobu kwiatami było wydarzeniem ważnym dla całej parafii czy zgromadzenia zakonnego. Przygotowywano się do tego niekiedy dużo wcześniej.
Polskie Groby Pańskie zachwycały cudzoziemców bogactwem i przepychem, o czym pisał żyjący w XIX wieku historyk Zygmunt Gloger. Jego zdaniem zwyczaj strojenia grobów istniał w Polsce już w średniowieczu. Warto przypomnieć, że w czasie hitlerowskiej okupacji oraz w czasie zaborów, w Grobach Pańskich umieszczano symbole narodowe. Do dziś przed Grobami czuwają ochotnicy, strażacy, żołnierze i harcerze.
Wielki Piątek to również czas postu ścisłego, gdzie można spożyć tylko jeden posiłek do syta. W dawnej Polsce szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było spożywanie żuru w wielu domach głównie ze względu na to, że był dla każdego dostępny. Tego dnia na znak końca postu, żur wynoszono z kuchni. Na Kujawach oblewano nim drzwi domostw.
Wielki Piątek uważany był także za swego rodzaju magiczny dzień. Tego dnia obmywano się, a nawet kąpano się w rzece. Ludzie wierzyli jednak, że woda ma wówczas wyjątkowe właściwości i pozwoli zachować rodzinę od chorób i boleści.
Czytaj więcej: Cel odchudzania podstawy programowej MEN? Wynarodowiony Europejczyk z kompleksem polskości
Wielka Sobota
Wielka Sobota to wigilia Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie mszy świętej kapłan święci ogień i wodę. Wierni mogą zabrać wówczas do domów poświęconą wodę oraz nadpaloną gałązkę, która według dawnych wierzeń miała uchronić domostwa przed pożarami.
Święconka to, obok zdobienia jajek, jedna z najbardziej polskich i pięknych tradycji. Także współcześnie niesienie święconki do kościoła jest dla wielu Polaków kulminacyjnym momentem tego wyjątkowego dnia.
Po poświęceniu pokarmów i uczestnictwie we mszy świętej wielkosobotniej, czyli Liturgii Wigilii Paschalnej, następowało radosne oczekiwanie na wielkanocny poranek i mszę rezurekcyjną.
Źródło: dorzeczy.pl