Medycy zaskarżyli decyzję Agencji Żywności i Leków. Słuszna decyzja teksańskiego sądu w sprawie pigułek antykoncepcyjnych
Ważna dla ochrony życia w Teksasie decyzja sądu federalnego. Jest orzeczenie w sprawie zaskarżenia przez amerykańskich lekarzy dopuszczenia do szerokiego stosowania jednego ze środków stosowanych w aborcji.
- Amerykańska Agencja Żywności i Leków na początku roku pozwoliła na sprzedaż w aptekach pigułek antykoncepcyjnych.
- Teksańscy lekarze postanowili zaskarżyć decyzję do stanowego sądu.
- Jak podkreślali medycy, środek ten jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety.
Jak informują media, chodzi o decyzję Agencji Żywności i Leków, która została zaskarżona przez medyków. Stwierdzili, że stało się to z naruszeniem obowiązujących reguł bezpieczeństwa. Sędzia federalny tego stanu przyznał lekarzom rację.
Mówili oni o stwarzaniu przez decyzję Agencji potencjalnego zagrożenia dla kobiet. Decyzja sędziego została oczywiście skrytykowana przez prezydenta USA Joe Bidena. Dyrektor Human Life International Polska zaznacza z kolei, że mamy do czynienia z precedensem.
Ewa Kowalewska powiedziała, że sprawa może trafić do Sądu Najwyższego, co byłoby bardzo ważne, ponieważ pigułki aborcyjne mogą poważnie szkodzić kobietom.
Badania kanadyjskie podały, że jedna kobieta na dziesięć na pewno będzie miała bardzo poważne powikłania, które wymagają leczenia szpitalnego - powiedziała Ewa Kowalewska.
Dodała, że w statystykach jest to ukrywane, a każdy powinien dbać o własne zdrowie.
Czytaj więcej: Adam Niedzielski został zapytany, czy metoda in vitro będzie finansowana przez NFZ
Pigułki aborcyjne w USA będą dostępne w aptekach
Agencja Żywności i Leków ogłosiła 3 stycznia decyzję po przejrzeniu dodatkowych wniosków od Danco Laboratories i GenBioPro, dwóch firm produkujących lek w Stanach Zjednoczonych. Pigułki będą dostępne w aptekach i wydawane po okazaniu recepty od lekarza.
Działacze na rzecz prawa do aborcji twierdzą, że pigułka ma długą historię bezpieczeństwa i skuteczności, bez ryzyka przedawkowania lub uzależnienia. W kilku krajach, w tym w Indiach i Meksyku, kobiety mogą je kupić bez recepty.
Źródło: marsz.info, radiomaryja.pl, pulsmedycyny.pl