TSUE wydał wyrok. Polska ma zapłacić karę za odmowę zamknięcia Turowa
Polska ma zapłacić karę za niezastosowanie się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie natychmiastowego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów, orzekł unijny sąd.
- Polska złożyła skargę na Komisję Europejską dotyczącą nałożenia kar za niezamknięcie kopalni węgla brunatnego w Turowie.
- TSUE oddalił skargę w całości i orzekł, że “Komisja mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu okresowej kary pieniężnej z wierzytelnościami Polski wobec Unii”.
- Kara naliczona za okres od 20 września 2022 r. do 3 lutego 2023 r. wynosi 68,5 mln euro.
- Zobacz także: Polska przeciwna paktu migracyjnemu. Rząd Tuska nie chce imigrantów? Berkowicz: "Dlaczego Tusk jeszcze nie zaskarżył tego paktu do TSUE?"
Polska złożyła skargę na Komisję Europejską dotyczącą nałożenia kar za niezamknięcie kopalni węgla brunatnego w Turowie. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę w całości i orzekł, że “Komisja mogła zgodnie z prawem potrącić kwoty należne z tytułu okresowej kary pieniężnej z wierzytelnościami Polski wobec Unii”.
Kara naliczona za okres od 20 września 2022 r. do 3 lutego 2023 r. wynosi 68,5 mln euro.
Spór wokół kopalni Turów
We wrześniu 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę w wysokości 500 tys. euro dziennie za niezaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Decyzja unijnego Trybunału była efektem pozwu, który w lutym złożyły Czechy. 3 lutego 2022 r. polski rząd zawarł ugodę z Pragą w sprawie funkcjonowania kopalni.
Polska nie zapłaciła kwot należnych z tytułu okresowej kary pieniężnej, dlatego w pięciu kolejnych decyzjach Komisja poinformowała rząd, że potrąca tę należność z różnego rodzaju wierzytelnościami Polski wobec Unii, otrzymując 68,5 mln euro za okres od 20 września 2021 r. do 3 lutego 2022 r.
TSUE: Polska ma zapłacić karę
TSUE zaznaczył, że że okresowa kara pieniężna była naliczana począwszy od 20 września 2021 r. do czasu wykreślenia sprawy z rejestru Trybunału, które nastąpiło 4 lutego 2022 r. Wobec tego, wykreślenie to nie zwolniło Polski z obowiązku uregulowania kwoty należnej z tytułu okresowej kary pieniężnej.
W przeciwnym wypadku nie zostałby osiągnięty cel tej kary, polegający na zapewnieniu skutecznego stosowania prawa Unii, nierozerwalnie związanego z wartością państwa prawa - podał TSUE w komunikacie.
Źródło: dorzeczy.pl