TSUE: Państwo UE nie musi automatycznie uznać statusu uchodźcy nadanego przez inny kraj unijny
Syryjka została uznana za uchodźczynię w Grecji, ale nie w Niemczech. Postanowiła zaskarżyć decyzję. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał orzeczenie.
- Syryjka, która uzyskała status uchodźcy w Grecji, złożyła wniosek o ochronę międzynarodową w Niemczech.
- Władze w Niemczech nie uznały jej jednak za uchodźczynię i przyznały jej jedynie ochronę uzupełniającą. Kobieta postanowiła zaskarżyć decyzję.
- TSUE uznał, że Niemcy nie muszą automatycznie uznawać osób ubiegających się o ochronę za uchodźców, jeśli mają one taki status w innym kraju UE.
- Zobacz także: Sąd Najwyższy Sri Lanki sprzeciwia się ustawie o "równości płci". Łatwa droga do "homo-małżeństw"
Syryjka, która uzyskała status uchodźcy w Grecji, złożyła wniosek o ochronę międzynarodową w Niemczech. Niemiecki sąd orzekł, że nie może ona wrócić do Grecji, ponieważ grozi jej tam nieludzkie lub poniżające traktowanie.
Syryjka walczy o status uchodźczyni w Niemczech
Władze w Niemczech nie uznały jej jednak za uchodźczynię i przyznały jej jedynie ochronę uzupełniającą, która ma mniejszy zakres niż status uchodźcy. Kobieta postanowiła zaskarżyć decyzję.
Niemiecki sąd zwrócił się do Trybunał Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy w takiej sytuacji właściwy organ państwa UE jest zobowiązany przyznać wnioskodawcy status uchodźcy z tego tylko powodu, że ów status został mu już przyznany przez inny kraj Unii, czy też może ponownie rozpatrzyć ten wniosek.
Czytaj także: Jak Polacy nastawiają się do Ukraińców? Najnowszy sondaż
Orzeczenie TSUE
TSUE uznał, że Niemcy nie muszą automatycznie uznawać osób ubiegających się o ochronę za uchodźców, jeśli mają one taki status w innym kraju UE.
Na obecnym etapie rozwoju prawa Unii państwa członkowskie nie są zobowiązane do automatycznego uznania decyzji o nadaniu statusu uchodźcy, wydanych przez inne państwo członkowskie - orzekł TSUE.
Źródło: dw.com