Wspieraj wolne media

Szefowa KE Ursula von der Leyen na Lampedusie: "Przygotowujemy plan wsparcia w obliczu wzrostu liczby imigrantów"

38
0
1
Ursula von der Leyen i Giorgia Meloni
Ursula von der Leyen i Giorgia Meloni / Fot. Twitter

Podczas wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, wyraziła potrzebę przygotowania europejskiego planu działania w reakcji na rosnącą liczbę imigrantów docierających do obszaru Morza Śródziemnego. Von der Leyen odwiedziła Lampedusę wraz z premierem Włoch, Giorgią Meloni, gdzie zobaczyła na własne oczy sytuację dotyczącą napływu migrantów. Wkrótce ma być opracowany 10-punktowy plan wsparcia dla Włoch w obliczu kryzysu imigracyjnego na wyspie.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podczas swojej wizyty na włoskiej wyspie Lampedusa, podkreśliła konieczność przygotowania europejskiego planu działania w obliczu narastającej liczby imigrantów, którzy docierają do regionu Morza Śródziemnego. 

Szefowa KE na Lampedusie

W trakcie swojej wizyty, von der Leyen podkreśliła, że liczba imigrantów napływających do obszaru Morza Śródziemnego wzrasta w odpowiedzi na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, które miały miejsce w regionie. W rezultacie potrzebna jest wspólna europejska reakcja na to wyzwanie. Szefowa KE wyraziła także potrzebę ustalenia kryteriów przyjmowania imigrantów.

Premier Włoch, Giorgia Meloni, oraz von der Leyen spędzili czas na molo Favaloro, obserwując codzienne przybywanie łodzi z migrantami z Afryki. Rozmawiali zarówno z migrantami, jak i funkcjonariuszami włoskich służb, starając się zrozumieć sytuację na miejscu.

Attilio Lucia, zastępca burmistrza Lampedusy, był jednym z rozmówców premiera Meloni i przewodniczącej von der Leyen na molo Favarolo. Wyjaśniał on pilną potrzebę rozwiązania kryzysu imigracyjnego, podkreślając potrzebę wsparcia w postaci dwóch dużych statków na morzu, które mogłyby chronić wyspę.

Kryzys migracyjny na Lampedusie

Warto podkreślić, że Lampedusa to wyspa, która utrzymuje się głównie z rybołówstwa i rolnictwa. Jednakże, ze względu na rosnący napływ migrantów, jej infrastruktura i środowisko są obecnie zagrożone. Rybacy z trudem wychodzą na morze, a liczba wraków łodzi na brzegach wpływa na stan molo portowego.

W trakcie konferencji prasowej von der Leyen podziękowała mieszkańcom Lampedusy za ich solidarność i zaangażowanie w trudnej sytuacji. Zapowiedziała także przygotowanie 10-punktowego planu działania dotyczącego wsparcia dla Włoch w związku z kryzysem imigracyjnym. W ciągu trzech dni na wyspie Lampedusa przybyło aż 8500 imigrantów, co stanowi liczbę porównywalną z populacją mieszkańców wyspy. 

Źródło: tvmn.pl, RMF24

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
38
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo