Szef NASA złożył wizytę w Polsce. Odwiedził siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej. Pochwalił nasz kraj za wielki udział w ważnych misjach w tym programie Artemis
Oficjalną wizytę w Polsce rozpoczął administrator NASA Bill Nelson. Szef amerykańskiej agencji kosmicznej w pierwszej kolejności udał się na spotkanie do Polskiej Agencji Kosmicznej.
- Szef NASA Bill Nelson złożył w czwartek wizytę w naszym kraju, gdzie spotkał się z kierownictwem z Polskiej Agencji Kosmicznej.
- Administrator amerykańskiej agencji kosmicznej podziękował Polsce za udział w wyścigu kosmicznym.
- Podkreślił, że nasz kraj należy do międzynarodowego programu Artemis, który ma przywrócić ludzkość na Księżyc.
- Zobacz także: Kompromitujące przemówienie w sieci. Wiceprezydent Wrocławia w konsulacie Niemiec: Nie traćcie wiary w polską demokrację
Oficjalną wizytę w Polsce rozpoczął administrator amerykańskiej agencji NASA Bill Nelson. Szef amerykańskiej agencji kosmicznej w pierwszej kolejności udał się na spotkanie do Polskiej Agencji Kosmicznej.
Dla tych, którzy interesują się kosmosem, czyli chyba dla wszystkich w Polsce, NASA jest ikoną. NASA spełniła marzenie, by człowiek stanął na Księżycu, opracowała wiele przełomowych technologii, bada inne ciała niebieskie i odległy Wszechświat, a każda misja kosmiczna jest ważnym krokiem dla ludzkości. To wielki zaszczyt, że możemy gościć w POLSA Administratora NASA, a zarazem astronautę – Billa Nelsona. Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.
Spotkanie polsko-amerykańskich delegacji poświęcone było przede wszystkim zacieśnieniu współpracy oraz rozmowach o udziale Polski w kolejnych projektach amerykańskich. Szef NASA podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków. Zaznaczył także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego wpisują się w plany NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu. Stwierdził również, że Polska jest cenionym partnerem i sojusznikiem dzięki przystąpieniu do Porozumienia Artemis Accords w październiku 2021 r.
Dwudniową wizytę w Polsce rozpoczął @SenBillNelson – Administrator @NASA. Pierwszy punkt programu to spotkanie w POLSA 🌠
#POLSA #NASA @USAmbPoland pic.twitter.com/YD6YEFPcDm — Polska Agencja Kosmiczna (@POLSA_GOV_PL) June 1, 2023
Czytaj więcej: https://tvmn.pl/Chiny-ruszaja-na-podboj-kosmosu-Tajkonauci-beda-weryfikowac-teorie-wzglednosci-i-badac-pochodzenie-zycia-1893a
Polska od lat bierze czynny udział w misjach NASA. Jednym z przykładów jest wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA, czy ARTEMIS 1, gdzie na pokładzie kapsuły Orion znajdowały m.in. się czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Na 2025 r. planowana jest natomiast misja Interstellar Mapping and Acceleration Probe, również z udziałem polskiego instrumentu Global Solar Wind Structure, który został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Podczas spotkania w Polskiej Agencji Kosmicznej ambasador Mark Brzezinski, który od początku swojej kadencji w Warszawie wspiera Polskę w partnerstwie z NASA. Podkreślał, że nasz kraj staje się ośrodkiem rozwijającym innowacje przyszłości. Jego obecność podczas spotkania to także podkreślenie rangi współpracy w obszarze kosmosu w stosunkach polsko-amerykańskich.
Z ogromną przyjemnością witam w Polsce administratora @NASA Billa Nelsona @SenBillNelson! Jego wizyta w Warszawie jest świadectwem ducha współpracy i wspólnej pasji do eksploracji naukowej, która łączy nasze narody. Spotkanie w Polskiej Agencji Kosmicznej @POLSA_GOV_PL to ważny… pic.twitter.com/zPLzqzhAGO
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) June 1, 2023
Jednym z punktów wizyty było również spotkanie delegacji amerykańskiej ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestników międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali wielokrotnie nagradzane łaziki planetarne i konstrukcje rakietowe. Wśród uczestników byli przedstawiciele Politechniki Poznańskiej z łazikami ExoMy i 1 Husky, Politechniki Rzeszowskiej z Legendary i Akademii Górniczo Hutniczej i Projektu Universeh, którzy przyjechali z rakietą Beta.
Polski wkład w przestrzeni kosmicznej
Źródło: space24.pl