Wspieraj wolne media

Błaszczak: Priorytetem jest wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu

10
0
3
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak / Fot. Facebook

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, przed zbliżającym się szczytem NATO w Wilnie, podkreślił, że głównym celem Polski jest wzmocnienie potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu. Minister również zaznaczył konieczność zwiększenia liczebności sojuszniczych Sił Wysokiej Gotowości oraz mobilizacji państw w celu wzrostu nakładów na obronność.

W nadchodzących dniach 11-12 lipca odbędzie się szczyt NATO w Wilnie, na którym polscy przedstawiciele będą dążyć do wzmocnienia potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu - podkreślił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, w wywiadzie udzielonym portalowi i.pl. Minister wyraził przekonanie, że szczyt będzie kontynuacją polityki Sojuszu, z naciskiem na elastyczne reagowanie na zagrożenia. Priorytetem jest wzmocnienie obrony wschodniej flanki NATO oraz zwiększenie liczebności Sił Wysokiej Gotowości.

Wzmocnienie obrony wschodniej flanki Sojuszu - główny cel Polski

Błaszczak podkreślił również znaczenie bilansowania tych działań finansowo, a jednym z kluczowych celów szczytu jest mobilizacja państw do zwiększenia indywidualnych nakładów na obronność. Polska, która przekracza wymagane 2% PKB na cele obronne, liczy na większą aktywność w tej kwestii ze strony innych państw członkowskich NATO.

Minister został również zapytany o oczekiwania dotyczące przystąpienia Ukrainy do NATO. Błaszczak zaznaczył, że kryteria przystąpienia są jasne i Polska popiera najszybsze możliwe włączenie Ukrainy do struktur Sojuszu. Jednak minister zdaje sobie sprawę, że rozmowy na ten temat będą miały miejsce dopiero po zakończeniu wojny na Ukrainie.

Mobilizacja państw w celu wzrostu nakładów na obronność

W kontekście szczytu NATO w Wilnie, Błaszczak odniósł się również do obecności polskiego kontyngentu wojskowego na Litwie, który ma chronić przebieg spotkania. Minister podkreślił solidarność i współpracę z armią litewską, która mimo niewielkiej liczby jest nowoczesna i dobrze wyszkolona. Obecność polskich sił w Wilnie jest wyrazem sojuszniczej jedności i wspólnego budowania systemu bezpieczeństwa zbiorowego.

Szczyt NATO w Wilnie będzie ważnym forum dyskusji na temat obronności i bezpieczeństwa regionu. Polska, jako aktywny członek Sojuszu, będzie dążyć do wzmocnienia wschodniej flanki i podkreślenia znaczenia współpracy w ramach NATO.

Źródło: tvmn.pl, TVP Info

Sonda
Wczytywanie sondy...
10
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo