Świrski chce zlikwidować komunistyczny symbol Warszawy? "Nie mogę się doczekać likwidacji tego monumentu ku czci ludobójcy i arcywroga Polski"

0
1
8
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski przyznał niedawno, że chciałby likwidacji Pałacu Kultury i Nauki, "podarowanego" przez Józefa Stalina.

  • 68 lat temu do użytku został oddany w Warszawie Pałac Kultury i Nauki wybudowany wówczas na zgliszczach polskiej stolicy.
  • Miał on symbolizować przyjaźń z tzw. narodem sowieckim, dlatego przez rok nosił on nazwę na cześć zbrodniarza Józefa Stalina.
  • Po odzyskaniu suwerenności wielu Polaków chciało wyburzyć ten budynek, który był symbolem komunistycznej okupacji.
  • Zobacz także: Poparcie dla AfD w Niemczech osiąga rekordowe wyniki - Unia CDU/CSU zaniepokojona

22 lipca minęła 68. rocznica otwarcia Pałacu Kultury i Nauki wówczas nazwanego na cześć Józefa Stalina w Warszawie. Już w 1956 r. dedykacja skierowana w kierunku Stalina została usunięta z nazwy. Ponadto po odzyskaniu suwerenności w 1989 r. wielu domagało się całkowitego zburzenia tej budowli. Jedną z takich osób jest prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. 

Przypomniał on, że tuż po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. został rozebrany sobór św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim. Był ówczesnym symbolem dominacji rosyjskiej.

Nie mogę się doczekać likwidacji tego monumentu ku czci ludobójcy i arcywroga Polski, wbitego w serce stolicy niepodległej Rzeczypospolitej. Symbol rosyjskiej dominacji podczas zaborów - sobór sw. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim został rozebrany zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 - wyjaśnił Maciej Świrski.

Czytaj więcej: 

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac stanowił dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur (znanymi poza Rosją jako Siedem Sióstr), wzorowanymi na amerykańskich wieżowcach w stylu art deco. Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

Pałac jest siedzibą wielu przedsiębiorstw i instytucji użyteczności publicznej, w tym czterech teatrów (Studio, Dramatyczny, Lalka, 6. piętro), dwóch muzeów (Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Ewolucji PAN), kina „Kinoteka”, Collegium Civitas, władz Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Doskonałości Naukowej. Organizowane są tam także różnego typu wystawy i targi – od 1958 przez wiele lat odbywały się tam Międzynarodowe Targi Książki i towarzyszące im kiermasze, a także przez kilka lat (na przełomie XX i XXI wieku) targi Komputer Expo. Mieści się w nim sala konferencyjno-widowiskowa na 3000 osób (Sala Kongresowa, nieczynna od 2014) oraz Pałac Młodzieży z basenem.

Przed głównym wejściem (od strony ul. Marszałkowskiej) znajdują się dwie rzeźby: Adama Mickiewicza dłuta Stanisława Horno-Popławskiego oraz Mikołaja Kopernika autorstwa Ludwiki Nitschowej

 

Źródło: tvmn.pl, twitter.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
1
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo