Wspieraj wolne media

Światowy Program Żywnościowy wstrzymuje dostawy na północ Gazy. Sytuacja nie pozwala na bezpieczną dystrybucję

1
0
0
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Stany Zjednoczone już po raz trzeci zawetowały w ONZ propozycję rozejmu w Strefie Gazy. Co więcej, Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że ponownie wstrzymuje dostawy żywności do północnej Strefy Gazy.

Decyzja o wstrzymaniu dostaw na północ Strefy Gazy nie została podjęta łatwo, ponieważ wiemy, że oznacza to dalsze pogorszenie sytuacji w tym miejscu, gdzie coraz większej liczbie osób grozi śmierć z głodu - czytamy w komunikacie WFP.

Dostawa żywności została wstrzymana do czasu, aż sytuacja w północnej Gazie pozwoli na bezpieczną dystrybucję pomocy humanitarnej. Agencja ONZ twierdzi, że decyzja nie została podjęta lekko, a załogi musiały stawić czoła tłumom, strzelaninie i grabieżom.

Głód w Strefie Gazy

W zeszłym miesiącu agencja ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNWRA) podała, że ​​przetrwanie co najmniej 300 tys. osób, które pozostały w północnej Gazie, zależy od jej pomocy.

Dostawy pomocy na te tereny były i tak niewystarczające i uzależnione od poświadczeń bezpieczeństwa wydawanych przez izraelskie wojsko.

WFP, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) oświadczyly w poniedziałek, że w Strefie Gazy “żywność i bezpieczna woda stały się niezwykle rzadkie, szerzą się choroby”. 

Ataki na konwoje humanitarne 

WFP oświadczył, że w niedzielę wznowił dostawy żywności na północ Gazy po trzytygodniowej przerwie, spowodowanej atakiem na ciężarówkę Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) i “brakiem funkcjonującego systemu powiadamiania humanitarnego”.

Ponadto kilka ciężarówek jadących między południowym miastem Khan Younis a centralnym miastem Dajr al-Balah zostało splądrowanych, a kierowcy pobici.

Czytaj także: Świat na skraju globalnego zagrożenia? Władimir Putin zabrał głos

USA zawetowały uchwałę ONZ wzywającą do zawieszenia broni w Strefie Gazy

Tymczasem media podały, że trzecie już głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostało we wtorek zawetowane przez Stany Zjednoczone. Propozycję humanitarnego zawieszenia broni złożyła Algieria. 

W 15-osobowej Radzie wynik głosowania wynosił 13 do 1, Wielka Brytania wstrzymała się od głosu.

Amar Bendjama, algierski ambasador przy ONZ, powiedział, że “głosowanie za tą propozycją pokojową jest poparciem palestyńskiego prawa do życia. Głosowanie przeciwko niemu jest wsparciem przemocy i metod kolektywnej odpowiedzialności”.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała z kolei, że ​​Stany Zjednoczone rozumieją żądanie Rady dotyczące pilnych działań, ale uważają, że uchwała “wywrze negatywny wpływ” na rozmowy między USA, Egiptem, Izraelem i Katarem, których celem jest stworzenie warunków do trwałego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

 

Źródło: pap.pl, bbc.com

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
1
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo