Wspieraj wolne media

Surrealistyczna amerykańska komedia Asteroid City w kinach

0
0
1
Asteroid city
Asteroid city / Fot. Dystrybutor filmu

Na ekranach kin w całej Polsce, w tym i warszawskim kinie Kinoteka w Pałacu Kultury, kinomani mają okazję rozerwać się, oglądając zabawny amerykański film „Asteroid City”. Obraz to surrealistyczna historia w historii – reportażu telewizyjnego o sztuce, która dotyczy wydarzeń w zapadłej mieścinie Asteroid City pośrodku pustyni.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Wes Anderson. W filmie można zobaczyć takich aktorów (w tym i gwiazdy amerykańskiego kina) jak: Jason Schwartzman, Scarlett Johansson, Tom Hanks, Jeffrey Wright, Tilda Swinton, Bryan Cranston, Edward Norton, Adrien Brody, Liev Schreiber, Hope Davis, Steve Park, Rupert Friend, Maya Hawke, Steve Carell, Matt Dillon, Hong Chau, Willem Dafoe, Margot Robbie, Tony Revolori, Jake Ryan i Jeff Goldblum.

Obraz ukazuje trzy historie ukazane w daleki od realizmu sposób. Pierwsza historia to czarno biała audycja telewizyjna o teatralnej sztuce, druga historia to (ukazana w czerni i bieli) praca przy owej sztuce, a trzecia to wydarzenia ze sztuki rozgrywające się w mieścinie pośrodku pustyni (ukazane w wypłowiałym kolorze w bardzo umownej dekoracji) w USA w 1955 roku.

Surrealistyczna akcja w pustynnej mieścinie rozgrywa się podczas konwencji młodych wynalazców zorganizowanej przez amerykańską armię i prywatną fundację. Podczas konwencji pojawia się kosmita, który bezczelnie, choć z pewnym zażenowaniem kradnie atrakcje mieściny, czyli odłamek asteroidy, który spadł przed tysiącleciami, w miejscu, gdzie jest mieścina – co sprawia, że władze na tydzień izolują świadków pojawienia się kosmity.

Wśród wielu bohaterów filmu: jest fotograf z czwórką swoich dzieci, jego teść (w tej roli Tom Hanks), kapela grająca muzykę country, nauczycielka z gromadką uczniów, znana aktorka (w tej roli Scarlett Johansson) z córką, generał akermańskiej armii, naukowcy, młodzi uczestnicy konwentu, kosmita (w tej roli Jeff Goldblum) oraz bohaterzy równoległej narracji, czyli aktorzy grający w sztuce o wydarzeniach na pustyni.

Film miło się ogląda. Jest przykładem dobrego rzemiosła powielającego estetykę, formę i motywy z filmów wykorzystujących z sentymentem popkulturę do snucia surrealistycznej opowieści, której snucie musi dawać dużo frajdy twórcom filmu.

 

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo