Wspieraj wolne media

Obraz Rembrandta skrywa wiele tajemnic. Technologia pomaga poznawać dzieła sztuki

0
0
0
Renowacja obrazu "Straż nocna" Rembrandta
Renowacja obrazu "Straż nocna" Rembrandta / Fot. Facebook

Obraz sprzed 400 lat "Straż nocna" Rembrandta skrywa jeszcze wiele tajemnic. W ich ujawnieniu pomaga badaczom nowoczesna technologia, która rzuca nowe światło na artystów.

  • Od 2021 r. trwają prace konserwatorskie przy obrazie "Straż nocna" Rembrandta, który jak się okazuje skrywa kilka tajemnic.
  • Podczas skanowania dzieła odkryto, że pod warstwami farby ukrywa się oryginalny szkic.
  • Dzięki technice o nazwie rentgenowska dyfraktometria proszkowa ujawniono obecność rzadkiego w dziełach sztuki związku chemicznego - mrówczanu ołowiu(II)

W 2021 roku, dwa lata po rozpoczęciu projektu, podczas skanowania obrazu "Straż nocna" Rembrandta, oczom konserwatorów ukazał się niezwykły widok. Pod warstwami farby zauważono oryginalny szkic, który wykonał artysta przed nałożeniem farby.

Dzięki technice o nazwie rentgenowska dyfraktometria proszkowa ujawniono obecność rzadkiego w dziełach sztuki związku chemicznego - mrówczanu ołowiu(II). Choć obecność samego ołowiu nie jest niczym niezwykły, ponieważ był używany, by uzyskać biały lub żółty pigment, to mrówczanu ołowiu (II) w samych obrazach nie wykrywano.

Nie tylko odkrywamy mrówczany ołowiu, ale identyfikujemy je w obszarach, w których nie ma pigmentu białego i żółtego. Uważamy, że prawdopodobnie szybko znikają, dlatego do tej pory nie wykrywano ich na obrazach dawnych mistrzów - wyjaśnił fotochemik Victor Gonzalez z Narodowego Centrum Badań Naukowych.

Analiza rozmieszczenia mrówczanów ołowiu pokazała nie tylko koncentracje w wybranych miejscach, ale także związek z jasnymi kolorami farb. Gonzalez i współpracownicy modelowali scenariusze z różnymi znanymi recepturami farb z tamtych czasów.

Dzięki wyjątkowym możliwościom analitycznym ESRF, najjaśniejszego na świecie synchrotronowego źródła światła, mogliśmy mapować obecność mrówczanów w skali mikrometrycznej i śledzić ich powstawanie w czasie - powiedziała Marine Cotte z European Synchrotron Radiation Facility.

Czytaj więcej: Ustawa o planowaniu przestrzennym. Rząd zamierza uprościć procedury

Czy odkryta substancja była celowo użyta przez malarza?

Wyniki dotychczasowych badań sugerują, że Rembrandt zmieszał tlenek ołowiu (II) z olejem lnianym w celu uzyskania szybkoschnących jasnych kolorów. Jedna w wyniku reakcji chemicznej powstały mrówczany ołowiu jako produkty. Zespół nie wyklucza również, że związki te mogły powstać w wyniku poprzednich prac konserwatorskich.

Oprócz znanej powszechnie nazwy, dzieło Rembrandta można również dwie inne nazwy, zdaje się bardziej oddające rzeczywistość - Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburgha lub Wymarsz strzelców. Obraz bowiem wcale nie przedstawia sceny nocnej. Efekt zaciemnienia jest rezultatem zmieszania werniksu, tj. lakieru stosowanego do celów artystycznych z zanieczyszczeniami. Badacze analizują teraz, jak usunąć te warstwy lakieru, bez naruszania innych warstw.

Źródło: geekweek.interia.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo