Obraz Rembrandta skrywa wiele tajemnic. Technologia pomaga poznawać dzieła sztuki
Obraz sprzed 400 lat "Straż nocna" Rembrandta skrywa jeszcze wiele tajemnic. W ich ujawnieniu pomaga badaczom nowoczesna technologia, która rzuca nowe światło na artystów.
- Od 2021 r. trwają prace konserwatorskie przy obrazie "Straż nocna" Rembrandta, który jak się okazuje skrywa kilka tajemnic.
- Podczas skanowania dzieła odkryto, że pod warstwami farby ukrywa się oryginalny szkic.
- Dzięki technice o nazwie rentgenowska dyfraktometria proszkowa ujawniono obecność rzadkiego w dziełach sztuki związku chemicznego - mrówczanu ołowiu(II)
W 2021 roku, dwa lata po rozpoczęciu projektu, podczas skanowania obrazu "Straż nocna" Rembrandta, oczom konserwatorów ukazał się niezwykły widok. Pod warstwami farby zauważono oryginalny szkic, który wykonał artysta przed nałożeniem farby.
Dzięki technice o nazwie rentgenowska dyfraktometria proszkowa ujawniono obecność rzadkiego w dziełach sztuki związku chemicznego - mrówczanu ołowiu(II). Choć obecność samego ołowiu nie jest niczym niezwykły, ponieważ był używany, by uzyskać biały lub żółty pigment, to mrówczanu ołowiu (II) w samych obrazach nie wykrywano.
Nie tylko odkrywamy mrówczany ołowiu, ale identyfikujemy je w obszarach, w których nie ma pigmentu białego i żółtego. Uważamy, że prawdopodobnie szybko znikają, dlatego do tej pory nie wykrywano ich na obrazach dawnych mistrzów - wyjaśnił fotochemik Victor Gonzalez z Narodowego Centrum Badań Naukowych.
Źródło: geekweek.interia.pl