Strategiczna broń atomowa. Rosja zawiesiła porozumienie z Waszyngtonem. Światowe mocarstwa prowadzą rozmowy
W poniedziałek na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiciele światowych mocarstw rozmawiali w kwestii utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Naczelnym tematem jest utworzenie nowego porozumienia atomowego.
- W poniedziałek na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiciele światowych mocarstw podnosili temat pokoju.
- Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, wyszła z propozycją międzynarodowych negocjacji.
- Chodzi o stworzenie nowego porozumienia w sprawie zakazu rozprzestrzeniania broni jądrowej.
- Zobacz także: "Musimy zająć Brukselę". Orban wzywa Węgrów do udziału w czerwcowych eurowyborach
W poniedziałek na Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiciele światowych mocarstw rozmawiali w kwestii utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, rozbrojenie nuklearne oraz nierozprzestrzenianie broni atomowej.
Jak podkreśliła ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, od czasu rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę, Kreml stosuje zaostrzoną retorykę w sprawie potencjalnego użycia broni jądrowej. Wyszła ona z propozycją, aby zorganizować międzynarodowe negocjacje w celu rozładowania napięcia.
Stany Zjednoczone są skłonne zaangażować się bilateralne w rozmowy na temat kontroli zbrojeń z Rosją i Chinami teraz i bez warunków wstępnych. Wszystko, co muszą zrobić, to powiedzieć "tak" i usiąść do stołu w dobrej wierze - zaznaczyła ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.
Zdaniem Thomas-Greenfield państwa dysponujące bronią jądrową powinny przygotować moratorium dotyczące zasad testów jądrowych.
Czytaj więcej: Gdynia: Martwy chłopiec znaleziony w śmietniku
Rosja wykonała niebezpieczny krok
Wcześniej 21 lutego Prezydent Rosji Władimir Putin podczas wystąpienia przed połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu ogłosił, że Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych New START, zawartym w 2010 r.
Zgodnie z postanowieniami traktatu każda ze stron zobowiązała się do ograniczenia liczby swoich głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków balistycznych ICBM i SLBM do łącznie 1550 sztuk.
Wiceszef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Riabkow poinformował w marcu, że Rosja i USA prowadzą negocjacje na ten temat, ale zamkniętymi kanałami
Źródło: dorzeczy.pl