Wspieraj wolne media

Stacja Putin zamknięta. Rosja zmuszona zawiesić eksport paliw

0
0
0
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin / Fot. PAP/EPA / MIKHAIL METZEL

Rosja zawiesiła eksport paliw w związku z wewnętrznymi niedoborami.

  • Problemy Putina mogą uruchomić kolejny kryzys paliwowy - komentuje w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony
  • Resort ocenił, że jest mało prawdopodobne, by niedobory te były bezpośrednim skutkiem wojny, lecz zapewne są spowodowane szeregiem czynników
  • Należą do nich m.in. krótkoterminowy wzrost popytu ze strony sektora rolnego, coroczna letnia konserwacja rafinerii i atrakcyjne ceny eksportowe
  • Zobacz także: Interesy ważniejsze od dialogu? Politycy Konfederacji odmawiają udziału w debatach

Rosja zmuszona zawiesić eksport paliw

Jak podają Brytyjczycy, w ostatnich tygodniach rosyjscy klienci najprawdopodobniej doświadczyli lokalnych niedoborów benzyny i oleju napędowego. W związku z tą sytuacją, w celu ustabilizowania rynku wewnętrznego, Rosja zawiesiła w czwartek prawie cały eksport tych paliw.

Dodano, że zawieszenie niemal całego eksportu oleju napędowego i benzyny prawie na pewno jeszcze bardziej ograniczy dostawy na przeżywającym duże problemy rynku globalnym. Prawdopodobnie wywrze to największy wpływ na kraje, które są obecnie zależne od rosyjskich dostaw paliw - oceniają Brytyjczycy.

Przypomnijmy, w czwartek Reuters podał, że rząd Rosji poinformował o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie benzyny i oleju napędowego w celu ustabilizowania sytuacji na rynku wewnętrznym.

Według rządu ograniczenia będą miały charakter tymczasowy i mają doprowadzić do obniżenia cen dla konsumentów. Nie sprecyzowano, na czym mają polegać.

Deficyt benzyny i oleju napędowego w Rosji

Jak podkreślał Reuters, w ostatnich miesiącach Rosja mierzy się z deficytem benzyny i oleju napędowego oraz wzrostem cen paliw z powodu rosnących cen na rynku globalnym i osłabienia rubla.

Pod koniec sierpnia Bloomberg podawał, że rosyjski eksport paliw rafinowanych spadł do najniższego poziomu od 15 miesięcy, w związku z silnym popytem krajowym na paliwa i przekroczeniem przez niektóre produkty limitów cenowych G7.

Jak podano, eksport oleju napędowego i gazowego - które stanowią około 45 proc. rosyjskiego eksportu ropy naftowej - spadły do nieco poniżej 1 miliona baryłek dziennie w obserwowanych danych, najniżej od maja. Przepływy do większości regionów zmniejszyły się - z wyjątkiem Afryki, gdzie eksport do Libii utrzymał się. Natomiast eksport benzyny i komponentów do mieszania spadły o 43 proc. do 66 000 baryłek dziennie.

Również pod koniec sierpnia rosyjski "Kommiersant" donosił, że mieszkańcy południowych regionów Rosji oraz nielegalnie anektowanego Krymu mają problem z dostępem do paliwa. Na niektórych stacjach zabrakło oleju napędowego.

 

Źródło: tvmn.pl, money.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo