Wspieraj wolne media

Społeczna strona gier online: Komunikacja i budowanie przyjaźni przez sieć

0
0
0
gry online
gry online / shutterstock

Czy w grach internetowych można nawiązać głębsze relacje z innymi osobami? Dowiedz się, jak wygląda komunikacja pomiędzy użytkownikami gier.

Gry są obecne w życiu dzisiejszego człowieka na równi z innymi głównymi dziedzinami popkultury jak filmy czy muzyka. W coraz większej części domostw znajduje się konsola do gier, a każdy ze smartfonów ma co najmniej kilka interesujących zabaw, działających przez Internet. Można korzystać z popularnych portali internetowych jak, chociażby Vulkan Vegas, który oferuje kasyno online automaty. Gry tego formatu są powszechnie dostępne, a jednym z najciekawszych ich aspektów, jest komunikacja i nawiązywanie relacji.

O ile w niewielkich grach przeglądarkowych czy mobilnych trudno o nawiązanie głębszej relacji, to na większych platformach coraz częściej staje się to standardem. Królują w tym gry MMO, które wręcz wymuszają współpracę, a co za tym idzie komunikację z innymi użytkownikami. Dzięki temu mogą pojawiać się znajomości, które z czasem zamieniają się w przyjaźnie.

Jak gry internetowe mogą pomagać w budowaniu przyjaźni

Gry internetowe często polegają na współpracy pomiędzy graczami. Wymagają od nich realizowania konkretnych celów, przeżywania razem przygód lub po prostu wymiany informacji czy dóbr w obrębie danego środowiska gry. Możliwości są ogromne, a dobra komunikacja najczęściej daje użytkownikom możliwość szybszego osiągania istotnych celów i łatwiejsze wyprzedzenie innych graczy. Wspólne przygody, jak bitwy, rozwiązywanie trudnych zadań, czy po prostu czatowanie ze sobą, może budować więzi, które z czasem mogą zostać przeniesione poza wirtualny świat.

Przykłady społeczności zbudowanych w obrębie gier internetowych

Sektor gier internetowych zna mnóstwo przypadków, kiedy wokół danej produkcji zgromadziła się ogromna społeczność, tworząca swoiste środowisko zrozumiałe wyłącznie dla osób z wewnątrz. Gry, które najbardziej wyróżniły się pod tym względem w ciągu ostatnich dwóch dekad to:

  • League of Legends – dziesiątki milionów graczy na całym świecie, ogromna społeczność użytkowników z Polski, bardzo dobrze rozbudowana scena Twitch i niesamowicie angażująca emocjonalnie rozgrywka drużynowa. To wszystko sprawiło, że popularny LoL tworzy bardzo przystępne środowisko do tworzenia się znajomości w Internecie. Gracze łączą się w drużyny, współpracują ze sobą, aby pokonać przeciwników i po prostu rozmawiają w lobby gry.
  • Counter-Strike zdecydowanie najpopularniejsza strzelanka, która już od ponad 20 lat przyciąga miliony graczy z całego świata, którzy tworzą własne serwery, klany i drużyny e-sportowe. Popularny CS wymaga bardzo dobrze skoordynowanej współpracy i daje ogromną satysfakcję z wygranych meczów.
  • Gry MMORPG – to większa grupa popularnych gier internetowych, które są kwintesencją rozgrywki z innymi osobami. Takie tytuły jak World of Warcraft, Tibia, czy Lineage 2 zapisały się na stałe w polskiej kulturze graczy i swego czasu były prawdziwym fenomenem społecznym. Tysiące graczy bawiących się w jednym świecie, którzy sami tworzą gospodarkę oraz środowisko rozgrywki. To niesamowicie rozbudowane gry, które wymagają współpracy i kontaktu z innymi osobami w celu osiągnięcia indywidualnych i wspólnych celów.

Gry internetowe bazują na kontaktach z innymi osobami, nadając im głębię, której pozbawione są standardowe tytuły przeznaczone do rozgrywki dla pojedynczego gracza.

Gry wideo jako forma nauki tworzenia relacji z innymi osobami

Kontakty z ludźmi w świecie gier mogą być swoistym treningiem komunikacji z innymi osobami. W Internecie nie ma podziału na warstwy społeczne czy starszych i młodszych – wszyscy są sobie równi. Dzięki temu nie ma żadnych barier, które ograniczają przed nawiązywaniem kontaktów.

Taki stan rzeczy znacząco ułatwia nawiązywanie kontaktów, budowanie relacji między osobami o różnych środowiskach i eliminuje wszelkie bariery. Osoby, które regularnie bawią się w Internecie, z czasem mogą znacznie łatwiej budować relacje – zarówno w sieci, jak i w życiu prywatnym.

Wpływ gier na relacje społeczne – pozytywne i negatywne skutki wchodzenia do świata rozrywki internetowej

W opinii publicznej można natknąć się na dwie skrajnie przeciwstawne opinie na temat nawiązywania kontaktów przez graczy. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby móc samemu ocenić, czy kontakty z gier mają pozytywny, czy negatywny wpływ na ich użytkowników.

  • Pozytywna strona nawiązywania kontaktów w grach internetowych – gracz uczy się kontaktów z osobami, których nie spotyka w rzeczywistości. Dzięki temu pozbywa się wszelkich barier i uczy nawiązywania kontaktów, co może przełożyć się na łatwość poznawania ludzi i wchodzenia z nimi w dyskusję. Ma to bardzo dobry wpływ na introwertyków, którzy raczej unikają kontaktów w prawdziwym życiu.
  • Negatywna strona nawiązywania kontaktów w grach internetowych – niektóre osoby mogą zamknąć się przed światem zewnętrznym, całkowicie pochłonięci przez ten wytworzony, gdzie mogą być, kim chcą. Taki stan może prowadzić do całkowitego wyalienowania się z życia w prawdziwym świecie, skupiając się przede wszystkim na relacjach internetowych.

Rozważając powyższe pozytywne i negatywne strony, można dojść do jednego wniosku. Każdy reaguje w sposób indywidualny. Warto przyglądać się sobie lub bliskim, aby dostrzec, jaki wpływ mają gry. Każdy jest inny, a czasem wystarczy sama świadomość możliwych problemów, aby je wyeliminować.

Gry internetowe odgrywają istotną rolę w budowaniu relacji pomiędzy użytkownikami danego tytułu. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy młody człowiek z czasem trafia do takiego środowiska, otrzymując możliwość tworzenia relacji, które może pielęgnować i kontynuować nawet poza światem wirtualnym. W końcu XXI wiek to czas, w którym nie ma granic i każdy może się spotkać z każdym – bez względu na to, czy ktoś pochodzi z drugiej części świata, czy Polski.

Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo