Służby Tuska chcą mieć dostęp do prywatnych korespondencji Polaków

0
0
1
Koordynator służb specjalnych minister Tomasz Siemonak
Koordynator służb specjalnych minister Tomasz Siemonak / Fot. PAP/Piotr Nowak

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad ustawą – Prawo komunikacji elektronicznej. Podtrzymuje w niej obecne przepisy, które zmuszają operatorów telekomunikacyjnych, by gromadzili i ujawniali dane swoich użytkowników na życzenie służb.

Uśmiechnięta pluskwa

Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że kontrolowane przez Tomasza Siemoniaka (KO) służby domagają się dostępu do naszych prywatnych korespondencji. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad ustawą – Prawo komunikacji elektronicznej.

Projekt ustawy przewiduje podtrzymanie obecnych przepisów, które zmuszają operatorów telekomunikacyjnych, by gromadzili i ujawniali dane swoich użytkowników na życzenie służb: kto, kiedy, skąd i do kogo telefonował lub SMS-ował. Pomysł ten skrytykował Trybunał Sprawiedliwości UE.

Dla ministra koordynatora służb specjalnych dzisiejsze uprawnienia to jednak za mało. Siemoniak chce, by firmy posiadające szyfrowane komunikatory oraz usługi e-mail także musiały ujawnić, kto się nimi posługuje. Upomina się o to w uwagach przesłanych do projektu PKE. Uprawnione do żądania danych miałyby zostać m.in.: policja, CBA, ABW, Straż Graniczna czy Krajowa Administracja Skarbowa.

Już dziś służby nadużywają uprawnień do kontroli operacyjnej. Trudno sobie wyobrazić, jak zwiększyłyby się ich możliwości, jeśli dostałyby one takie narzędzia do ręki – ocenia Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

Najnowsze
Sonda
Wczytywanie sondy...
0
0
Zapisz na później
Wczytywanie komentarzy...

Polecane

Przejdź na stronę główną
Na żywo