Służby Tuska chcą mieć dostęp do prywatnych korespondencji Polaków
Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad ustawą – Prawo komunikacji elektronicznej. Podtrzymuje w niej obecne przepisy, które zmuszają operatorów telekomunikacyjnych, by gromadzili i ujawniali dane swoich użytkowników na życzenie służb.
- Kiedy nowa władza była w opozycji, krytykowała PiS za inwigilację.
- Dziś jednak postulują oni zupełną kontrolę nawet prywtnych korespondencji Polaków.
- Nadzorowane przez polityków PO służby chcą mieć dostęp do informacji, kto z kim rozmawia przez e-maile i szyfrowane komunikatory.
- Zobacz także: Rząd likwiduje Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na jego miejsce powołane zostanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. Internauci oburzeni marnotrawieniem funduszy z budżetu
Uśmiechnięta pluskwa
Z informacji Dziennika Gazety Prawnej wynika, że kontrolowane przez Tomasza Siemoniaka (KO) służby domagają się dostępu do naszych prywatnych korespondencji. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad ustawą – Prawo komunikacji elektronicznej.
Projekt ustawy przewiduje podtrzymanie obecnych przepisów, które zmuszają operatorów telekomunikacyjnych, by gromadzili i ujawniali dane swoich użytkowników na życzenie służb: kto, kiedy, skąd i do kogo telefonował lub SMS-ował. Pomysł ten skrytykował Trybunał Sprawiedliwości UE.
Dla ministra koordynatora służb specjalnych dzisiejsze uprawnienia to jednak za mało. Siemoniak chce, by firmy posiadające szyfrowane komunikatory oraz usługi e-mail także musiały ujawnić, kto się nimi posługuje. Upomina się o to w uwagach przesłanych do projektu PKE. Uprawnione do żądania danych miałyby zostać m.in.: policja, CBA, ABW, Straż Graniczna czy Krajowa Administracja Skarbowa.
Już dziś służby nadużywają uprawnień do kontroli operacyjnej. Trudno sobie wyobrazić, jak zwiększyłyby się ich możliwości, jeśli dostałyby one takie narzędzia do ręki – ocenia Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon.
💣💥Służby chcą wiedzieć, z kim piszesz na Gmailu, WhatsAppie i Signalu.
O takie uprawnienia upomina sie minister-koordynator. Chce, by zgoda pojawila sie w nowej ustawie PKE, nad ktora pracuje @CYFRA_GOV_PL
Wiecej jutro w @DGPrawna piszemy z @jabrzoza https://t.co/RFUXWUtw0b — anna wittenberg (@annawitten) April 22, 2024
Źródło: gazetaprawna.pl